Omamná vůně koriandru

Za rozmachem bister s vietnamským jídlem byl dobrý nápad odvážné obchodnice z pražských Vinohrad.

Ekonom - - POTRAVINY - –TEXT– JAN RICHTER

Silný hovězí vývar kořeněný zázvorem, skořicí a ba‑ dyánem. Tenké plátky hovězího masa, koriandr, klíčky mungo, perila, mladá cibulka a široké rýžové nudle, na zakápnutí limetka nebo citron. Z těchto ingrediencí se skládá pravá vietnamská polévka pho, která se před několika lety rozšířila z pražských Vino‑ hrad po celém Česku.

Do té doby to vypadalo, jako by Vietnam žádnou vlastní kuchyni ani neměl. Restaurace a bistra, jež si v Česku usedlí Vietnamci začali otevírat po pádu socialismu, nabízely místo skutečně vietnamských jídel různé verze „čínské“kuchyně, navíc s českým přesahem. Vedle kung paa, křupavé kachny a masa tří vůní prodávaly i gyros s hranolky a klasický český smažený sýr. „Vietnamci věděli, že Češi mají rádi ‚čínu‘, tak ji začali nabízet. Mysleli si, že vietnamská jídla by Češi nikdy nejedli,“říká znalec vietnamské komunity Marcel Winter.

Za pravou vietnamskou kuchyní se tehdy muselo ces‑ tovat do tržnic, hlavně do „malé Hanoje“, libušské tržnice Sapa. Dobře se vařilo i v holešovické nebo malešické tržnici. Tamní jídelny ale sloužily hlavně vietnamským prodejcům. Vše se změnilo před šesti lety, když si tehdy jedenačtyřicetiletá obchodnice Lan Giap Thi otevřela ve Slavíkově ulici na Vinohradech bistro s názvem Pho Vietnam. Na rozdíl od konkurence vsadila na tradiční polévku pho. Vývary na hovězí pho bo a kuřecí pho ga se připravovaly v obrovských hrncích na sporáku hned za pultem, na němž se hřál také velký wok na přípravu ho‑ vězího se zelenými fazolkami. Nabídku doplnily oblíbené smažené závitky i čerstvé závitky s krevetami.

Zprávy o vietnamském bistru u náměstí Jiřího z Podě‑ brad se rychle rozšířily a na jídlo se začaly stát fronty. Lan Giap Thi, která předtím vařila pro krajany v Chebu a Tepli‑ cích, věřila, že se bistro uživí. Rychlý úspěch ji ale překva‑ pil. „Čekali jsme, že to bude trvat několik měsíců, než lidé začnou chodit,“řekl v roce 2012 týdeníku Respekt její syn Tran Anh Thang, podle něhož bistro za svou popularitu vděčí také Američanům, kteří na Vinohradech žijí a polévku pho na rozdíl od Čechů většinou znali.

Existuje také teorie, že rozmach vietnamských bister a restaurací vyprovokoval známý food bloger působící pod pseudonymem pan Cuketka. Ten dva roky před otevřením vinohradského pho zveřejnil Dopis vietnamským hospodským kuchařům a hospodským u nás. „Pořád se divím tomu, že když chci nějaké jídlo od vás ochutnat, musím naplánovat skoro celodenní výlet do Sapy – běžně ve městě nemám skoro šanci,“napsal pan Cuketka, který také vyzval své čtenáře, aby dopis přeposlali všem, kdo by si chtěli otevřít vietnamskou restauraci. Sám bloger ale význam své výzvy nepřeceňuje. „Můj dopis spíš shrnul aktuální poptávku od praž‑ ských foodies a vietnamské podniky na tu poptávku reagovaly. Signálů pro ně bylo více z různých stran – při‑ početl bych i spoustu lidí, kteří v té době začali jezdit do tržnice Sapa,“říká pan Cuketka.

Úspěch Pho Vietnam způsobil řetězovou reakci. Nápad a koncept přejali další vietnamští podnikatelé a bistra s polévkou pho se začala otevírat v dalších čás‑ tech Prahy i mimo ni. V současnosti je jich v celé České republice kolem stovky. Lan Giap Thi si záhy otevřela restauraci v nedaleké Anglické ulici, další bistro ve Vršo‑ vicích a dnes nabízí zájemcům franšízu svého konceptu. Původní bistro ve Slavíkově ulici prochází rekonstrukcí a majitelka slibuje, že až se znovu otevře, „bude to prostě bomba“.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.