Nic láká Čechy víc než náplň

Americké donuty se nejdřív uchytily v supermarketech, kde v prodejích porážejí klasickou českou koblihu. Nyní jsou k dostání i ručně vyráběné donuty s neobvyklými polevami.

Ekonom - - TÉMA ČÍSLA - –TEXT– JAN RICHTER

Spousta lidí v Česku donuty dřív viděla, než je mohla ochutnat. Americké koblihy s dírou uprostřed tu proslavil v 90. letech kreslený seriál o Simpsonových, Češi jim ale přišli na chuť mnohem později. Dnes je však všechno jinak: v Česku se každý rok upečou a sní miliony donutů a v Praze a dalších velkých městech vzniká jedna donuterie za druhou.

„Trh byl na donuty připraven, jen mě mrzí, že si toho všimlo víc lidí,“říká jedenatřicetiletá Petra Kriegrová, která loni v létě otevřela Donut Club v pražských Kunra‑ ticích. „Přišlo mi, že Češi už kupují všechno. V cukrárně Hájek stála fronta na dorty, které stojí 60 korun, tak jsem to zkusila. Prodeje stále rostou a v současnosti jednáme o franšízách,“dodává.

Obliba donutů od konce 90. let vzrostla natolik, že nyní v prodejích poráží i klasickou českou koblihu s ovocnou náplní. V roce 2015 se v síti Tesco prodalo dvakrát víc donutů než koblih a miliony donutů prodají i obchody Albert, které je začaly nabízet už před jedenácti lety. „Nej‑ oblíbenější je mezi našimi zákazníky donut s čokoládovou polevou,” říká mluvčí skupiny Ahold Barbora Vanko.

První pokus, jak naučit Čechy jíst donuty, předběhl dobu. Když v Praze koncem 90. letech otevřel pobočku jeden z největších amerických výrobců těchto koblih Dunkin Donuts, brzy se z českého trhu zase stáhl. Pro‑ blémem byla podle pamětníků vysoká cena a prodejna v Paláci Koruna na Václavském náměstí pro nezájem zavřela.

To je ale dávno pryč. V pekárně belgické firmy La Lorraine v Kladně upečou každý den 300 tisíc donutů, z nichž se více než polovina prodá na českém trhu a zbytek se vyváží do různých evropských zemí.

O původu amerických koblih s dírou uprostřed se tradu‑ je řada legend. Nejčastěji se uvádí, že je se do Spojených států dostaly z Nizozemska, kde jim říkali olykoeks, tedy olejové koláčky. Svůj typický tvar získaly poté, co je jeden námořní kapitán napíchl na kormidlo, ačkoli podle jiné, prozaičtější verze se střední části koblih začaly vykrajovat, protože se špatně propékaly a zůstávaly syrové.

Na rozdíl od českých koblih jsou donuty jemnější. Na koblihy se používá polohrubá mouka, zatímco těsto na donut je z tzv. univerzální (all‑purpose) mouky, která má blíže k české hladké mouce. Do těsta na koblihy se také přidává rum, takže těsto tolik nenasákne tukem a je lehčí. „Naše donuty jsou někde na půl cesty, jsou tvrdší než americké a nejsou takové blemcavé,“říká Petra Kriege‑ rová z Donut Clubu.

V Kunratické donuterii svůj recept několikrát vylepšo‑ vali a u polev se nechali inspirovat Dunkin Donuts. „Češi mají ale trochu jiné preference než Američané, nejvíc prodáváme čokoládové a karamelové polevy, cukrové moc na odbyt nejdou. Máme i speciality, jako třeba karamel se slaninou,” dodává Kriegerová, která každý den usmaží a prodá stovky donutů.

Někteří konkurenti na to jdou jinak. Populární Do‑ nuter Donuts na Žižkově provozuje muž s pestrou podnikatelskou minulostí, který měl kontakty na bývalou stranu Věci veřejné, a dnes vystupuje pouze pod křestním jménem Honza. V současnosti prodává řádově víc koblih než kunratická donuterie a své donuty si nechává péct z amerických směsí u externí firmy. „Trefil jsem se do díry na trhu, během pár dní jsem byl ziskový,“říká Honza, který svůj byznys rozjel loni v srpnu. Potenciál donutů podle svých slov objevil při sledování Instagramu a dalších sociálních sítí.

V Praze se letos objevila i horká novinka – kříženec donutů a croissantů, takzvané cronuty. Nedaleko I. P. Pav‑ lova je smaží a prodává Lukáš Vašek, který se donedávna živil instalováním klimatizací. Název cronut si ale zaregist‑ roval newyorský vynálezce tohoto křížence, pražský pekař je tedy nazval česky – croblihy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.