Řasy a sinice zabírají u žen

V Česku se prodávají desítky tun superpotravin. Zastánci vyzdvihují jejich blahodárné účinky, podle kritiků jde hlavně o propracovaný marketing prodeje řas, sinic a podobných produktů.

Ekonom - - TÉMA ČÍSLA - –TEXT– JAN RICHTER

Superpotraviny jsou skutečně zázračné, alespoň podle internetových příruček. Sladkovodní sinice spirulina podporuje imunitu, posiluje zrak, napomáhá obnově vlasů, kostí a zubů, odbourává cholesterol, zpomaluje stárnutí a funguje jako prevence rakoviny. Řasa chlorella zase čistí krev, váže toxiny, vyrov‑ nává krevní tlak a odbourává cholesterol. Není divu, že se tyto sinice, řasy a další „superfoods“staly pevnou součástí

jídelníčku mnoha vyznavačů zdravého životního stylu, kteří jich ročně v Česku spořádají desítky tun.

Kromě spiruliny a chlorelly se mezi superpotraviny řadí například chia semínka, která údajně pomáhají hubnout, zelený ječmen, jenž podporuje okysličení krve, quinoa, která zrychluje spalování tuků, či kustovnice, jež funguje jako silný antioxidant. Lékaři a odborníci příznivé účinky těchto potravin nepopírají, obvykle ale upozorňují, že samy o sobě zdraví svým konzumentům nepřinesou.

„Označení ‚superpotraviny‘ je čirý marketing. Tyto produkty rozhodně nejsou žádný všelék. Pokud celkově nezměníte jídelníček a životní styl, nepomohou vám,“říká nutriční specialista Pavel Suchánek z pražské konzultační firmy Fitbee.

Marketing ovšem zabírá. Díky rostoucímu zájmu se tyto produkty v posledních letech přesunuly ze specializova‑ ných obchodů a e‑shopů do velkých řetězců. Tablety chlo‑ relly nabízejí nejen lékárny, ale i sítě drogerií a obchod‑ ních řetězců. „Do drogerií DM dodáváme 15 až 20 našich produktů, stejně jako do drogerií Rossmann a do obchodů Globus a Albert,“říká Lumír Zakravač, ředitel slušovické firmy Topnatur, jednoho z největších dovozců tzv. zdra‑ vých potravin. Jeho společnost u nás ročně prodá zhruba 35 tun těchto produktů. „Většinou je prodáváme v dózách po 150 až 200 gramech, takže je to celkem zajímavé množ‑ ství,“říká Zakravač. Loni dosáhla jeho firma se 30 zaměst‑ nanci obratu 153 milionů korun.

Na českém trhu se nejvíce prodává chlorella a spiruli‑ na. „To jsou stálice, je o ně stabilní a dlouhodobý zájem, na rozdíl od některých jiných, u nichž se zvedne vlna zájmu, která během pár měsíců nebo několika málo roků opadne,“říká Lubomíra Chlumská ze společnosti Country Life, která superpotraviny prodává už od přelomu tisíciletí. Z produktů Topnaturu se velmi dobře daří kombinaci chlo‑ rella, spirulina, zelený ječmen, kterou prodávají v table‑ tách pod názvem Green Trio.

Firma Topnatur se původně jmenovala ASP Czech. Jedním ze zakladatelů byl Čechoameričan Henry Sáha, který ze Spojených států dovážel v 90. letech sójovou mouku, maso a další produkty. Když ale začala růst poptávka po superpot ravinách, firma změnila název i artikl. „Sledo‑ vání trendů je pro nás klíčové. Jezdíme na veletrhy, sledujeme prodejce hlavně v USA, protože tamní trendy obvykle dorazí k nám,“říká Zakravač. „Z detailních dat našich prodejců vidíme, že superfoods jsou nyní na vrcholu, prodeje už moc nerostou, “dodává. Firma se proto nyní zaměřuje na další východoev‑ ropské trhy, zejména na Polsko, kde usiluje o kontrakt s jedním velkým obchodním řetězcem. „Zajímavé je také Rumunsko, ale z postkomunistických zemí je Česko stále na špici,“tvrdí Zakravač. Typickými zákazníky jsou podle něj ženy ve věku 25 až 45 let, které se snaží žít zdravě a sledují různé blogy a webové stránky pro ženy. „Nevím o muži, který by si tyto produkty sám od sebe koupil,“říká Zakravač.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.