Marcel Soural (52)

Ekonom - - ROZHOVOR -

Založil developerskou společnost Trigema před třiadvaceti lety se dvěma kamarády ze Stavební fakulty ČVUT. V současnosti je majitelem společnosti s obratem přes miliardu korun a vlastním kapitálem přes 800 milionů. Trigema je jedním z největších developerů v zemi, na příštích pět let má připraveny plány na výstavbu 2500 bytů, většinou v Praze. Soural chce také postavit vlastní vinařství a k rekreačnímu areálu Monínec by rád dodělal druhý zimní resort v Železné Rudě. stavět. Není to tak, že bychom brzdili výstavbu, aby ceny šly vzhůru. To je lež. Scházíme se hodně často, myslím špičky českého developmentu, a zájem úplně všech je, že chceme stavět. Samospráva nám to nechce povolit.

Bude se proto výstavba nových bytů vzdalovat od Prahy?

To ne. Teď se schválily pražské stavební předpisy, které obsahují myšlenku, že zástavba má jít do centra. Praha se nemá rozrůstat, má zůstat v hranicích, v jakých je. Trend všech měst v Evropě je stavět dovnitř, využívat brownfieldy, dělat rekonstrukce. A stavět do výšky. Naším zájmem není zastavovat někde pole.

Povedou současné vysoké ceny bydlení k výstavbě nájemního bydlení?

Pokud ceny nespadnou a budou se držet na této úrovni, tak lidem nebude zbývat nic jiného než jít do nájmů. Už jsou tu první vlaštovky, kdy se někteří podnikatelé odvážili postavit velké bytové domy a nabídnout je jenom k nájmu. My už máme připraveny také dva projekty, které bychom si chtěli nechat ve vlastnictví a zřídit tam jenom nájmy.

Začnete stavět nájemní domy? Kde mají ty první vyrůst?

Jeden chceme postavit v městské části Praha 13 a druhý v Praze 8. Kdy budou, záleží na povolovacích procesech.

Takže nájmy už jsou tak vysoko, že se vyplatí stavět nájemní domy?

Přesně tak. Nebo do toho budeme schopni zapojit cizí zdroje. Když se to správně nadesignuje, tak využijete delšího bankovního financování nebo financování mimobankovního, které dnes můžete na trhu sehnat. Úspěšnost nájemního bydlení bude záležet na tom, s jak drahým kapitálem budeme pracovat. Teď si myslíme, že by mohla být doba pro budování nájemního bydlení.

Měly by do výstavby nájemního bydlení jít veřejné peníze?

Ne, proč? Když nejdou do bydlení jako takového, proč by měly jít do nájemního bydlení?

Někteří politici prosazují, aby se města stala investory nájemního bydlení.

To je vtipné. Oni to hrají na notu, že bytů je málo a že se povoluje pomalu. Tak se rozhodli, že budou stavět nájemní bydlení. Ale spadnou do stejných problémů, jako máme my. Nebo pro ně platí jiné zákony? Narazí na stejnou zeď špatných zákonů a úřednických procesů jako my. Myslím, že trh s bydlením a development jsou jedním z mála oborů, které v zemi fungují. Jsou na tržní bázi. V okamžiku, kdy do toho vstoupí stát nebo obce, tak to pokroutí. Když bylo regulované nájemné, taky byl trh hodně pokroucený. V okamžiku, kdy se regulace zrušily, je nájemné regulováno trhem a je to to nejlepší, co může být.

Vaše firma sídlí v Nových Butovicích v kancelářském komplexu. Proč jste si ještě nevybudovali vlastní sídlo?

Teď už ten záměr máme. Máme vytipován pozemek, je tady blízko. Pokud se nám podaří dokončit proces směny – pozemek je magistrátní, nabídli jsme jim za to nějaké jiné pozemky –, tak bychom si postavili vlastní budovu. Bude trochu jiná než všechny, co tady jsou. Zvláštní, organická, žádná pravoúhlá architektura.

Kdy bude stát?

To je dobrá otázka. Za sedm let? Když za pět let, tak to bude úspěch.

Jste v branži pětadvacet let. Co je vaší ambicí?

Baví mě stavět hezké věci. Divím se, že máme v Praze jenom jeden Tančící dům. Proto třeba naší ambicí

Naší ambicí v následující dekádě bude postavit k Tančícímu domu nějaký další objekt, který bude zajímavý.

v následující dekádě bude postavit k Tančícímu domu nějaký další objekt, který bude zajímavý. Máme dva takové objekty vymyšlené a připravené. Bohužel je nemohu ukázat. Ale věřte, že na tom pracujeme hodně intenzivně.

Řada úspěšných byznysmenů jde v současnosti do veřejného prostoru, do politiky. Tvrdí, že chtějí změnit to špatné, co vy sám také pojmenováváte. Vás politika nepřitahuje?

Já nemohu jít do politiky. Spousta lidí mi říká, proč nejdu měnit věci tam, kde by se daly měnit. Ale on je to obrovský rozdíl. Demokracie se u nás zvrtla do situace, že do věcí mluví všichni, ale nikdo nemá odpovědnost. Nikdo není schopen rozhodnout, i kvůli tomu, že může být neúspěšný. V podnikání to tak je, všechna důležitá rozhodnutí, ta strategická, dělám já. Musím se rozhodnout, musím říkat, co budeme dělat a proč. Hlavně umět odpovídat na otázku proč. To v politice nejde. Tam vás mají za lumpa, že máte jiné úmysly. Myslím, že ještě není dobrá doba, aby podnikatelé vstupovali do politiky.

I když to nyní řada z nich dělá?

Klobouk dolů. Pokud jsou jejich úmysly správné. Já zůstanu v branži, chceme dělat i nějaké věci kolem. Chceme

se víc věnovat i cestovnímu ruchu. Vlastníme Monínec (lyžařský areál – pozn. red.), k němu bychom rádi postavili v Železné Rudě obdobu, ale tam už to povolujeme také sedm let.

Kde přesně má nový lyžařský areál stát?

Samoty, což je po levé straně při příjezdu do Železné Rudy. Ale potřebujeme se tam dostat s lanovkou dvě stě metrů do národního parku a teď se to zaseklo. Máme ještě jeden nový projekt. Chceme postavit vinařství ve Veselí nad Moravou. Nějakých 150 tisíc lahví roční produkce.

Takže se pouštíte do svých koníčků, lyžování a vína?

Lyžování není tak moc velký koníček, ale víno ano, to je můj koníček. S myšlenkou, že by bylo dobré koupit vinařství nebo si postavit vlastní, žiji dva nebo tři roky. A teď se to naskytlo. Zastupitelstvo Veselí nad Moravou snad v září schválí čistopisy všech smluv. Pak budeme naostro projektovat.

A stane se z vás vinař.

To už jsem. Ale z naší skupiny se pak stane vlastník vinařství.

Marcel Soural kreslil při rozhovoru obrázky. Na jednom z nich (viz kresba) načrtl rychlost růstu cen bytů v Praze. „Růst byl pozvolný, meziročně o pět až deset procent. Ve druhém čtvrtletí roku 2015 se všechno zlomilo a ceny letí nahoru.“Horní křivka...

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.