Konec doplácení na neplatiče

Ekonom - - INSOLVENCE - Iva Baranová

Sousedy si většinou nevybíráme. O to častěji jsou s nimi problémy. Senátoři ale přišli s řešením, které by mělo ulehčit vlastníkům bytových jednotek v situacích, kdy jejich sousedé neplatí náklady související se správou domu a pozemku.

Jedním z běžných neduhů bytového spoluvlastnictví je situace, kdy některý ze sousedů řádně, respektive vůbec, své závazky do společných fondů určených pro správu domu a pozemku nehradí. Takové situace často končí nuceným prodejem bytů ve vlastnictví těchto neplatičů, přičemž ostatní sousedé, kteří za ně v zásadě vydávají peníze z vlastní kapsy, z výtěžku prodeje jen zřídka kdy něco dostanou. Je tomu tak zpravidla proto, že na bytové jednotce má zřízeno zástavní právo například banka, která má při zpeněžení bytu přednost a v závěru dostane maximum výtěžku z prodeje.

S cílem zamezit dalšímu pokračování tohoto trendu přišli nedávno senátoři. Prostřednictvím novelizace několika předpisů včetně insolvenčního zákona chtějí docílit toho, aby pohledávky související se správou domu a pozemku byly z výtěžku prodeje takové jednotky uspokojovány přednostně. Z výtěžku by pak mohla jít zpět ostatním vlastníkům jednotek až jedna desetina. Náklady uhrazené za neplatícího souseda by se tak ostatním vlastníkům bytů vrátily zpět. Návrh zákona již míří k podpisu prezidentovi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.