Ministr má pracovat ve vládě, na úřadě, ne sedět ve sněmovně.

Andrej Babiš navrhl ve volebním programu klouzavý mandát, tedy aby se poslanec dočasně vzdal zákonodárné práce, když ministruje.

Ekonom - - EDITORIAL -

Mohlo by se zdát, že volby nemají na rychlý růst platů v Česku velký vliv. Výplaty rostou hlavně díky výkonu ekonomiky a s tím spojenému nedostatku pracovníků. Jenže jsme ve zvláštní situaci. Platy se staly jedním z hlavních témat voleb. Vedle očekávaného podzimního tlaku odborů na další silný růst, proti němuž se firmy budou nyní těžko bránit, vstupují do hry politici. Podle toho, zda jde o levici, či pravici, můžeme v programech číst buď o zvyšování platů, nebo o snižování odvodů. Že by přicházela platová revoluce?

Samozřejmě není jisté, zda partaje sliby splní. Pro růst platů je však konstelace nadmíru příznivá. O tom, co by měla příští vláda dělat, aby mohly mzdy Čechů růst, jsme diskutovali s experty v první ze série předvolebních debat týdeníku Ekonom. Názory a myšlenky odborníků si můžete porovnat s nabídkou politických stran, kterým jsme zaslali pět anketních otázek na stejné téma. Odpovědi jsou součástí hlavního tématu čísla.

V dalších vydáních Ekonomu až do říjnových voleb budeme přinášet pohledy expertů na další klíčová témata, jako jsou důchody, školství, zdravotnictví, podpora rodin či podnikatelské prostředí.

Záznamy z debat můžete postupně nacházet na adrese ekonom.ihned.cz.

Dalibor Martínek, šéfredaktor

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.