Vyšší mzdy všem

Ekonom - - TÉMA ČÍSLA - –text– DaviD kliMeš –Foto– Matej Slávik –iluStrace– ShutterStock

Co vznikne, když dáte vedle sebe rostoucí ekonomiku s nedostatkem pracovní síly, mohutný tlak odborů a předvolební souboj stran o voliče? Razantní nárůst platů a mezd prakticky všem v republice.

Přestože sněmovní volby jsou až v říjnu, vítěze voleb už Česko vlastně zná: je jím předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Odborová kampaň „Konec levné práce“po dvou letech vyústila v razantní navyšování minimální mzdy, růst platů ve státní sféře a nyní i výrazný tlak na soukromé firmy. A také v předhánění politických stran, kdo slíbí větší navýšení čistých mezd. „Po 25 letech si myslíme, že polštář levné práce tu byl už příliš dlouho. A my jsme netrpěliví,“pohrozil Středula v první předvolební debatě týdeníku Ekonom.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý jen velmi mírnou nadsázku v debatě lakonicky doplnil: „Odbory ale už vyhrály minulé volby. Tato vláda byla totiž odborovým po‑ žadavkům velmi nakloněna. Odbory si vydobyly takové postavení, že jsou nyní v čele politického tlaku.“

Dlouhého slova jsou dobře vidět v kampani stran před sněmovními vol‑ bami. ČSSD nejprve převzala původní odborářské heslo, ale v aktuální horké fázi kampaně ho dokonce vygradovala až do „války levné práci“.

Postupně se přidaly i další strany, jen se liší v receptech. Ve velkém srovnání politických slibů Ekonom ukazuje, že nalevo od středu strany sázejí na zvyšování minimální mzdy a daňovou progresi. Napravo od středu se ozývá volání po nižších odvodech a snižování daní.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská však před mzdovým kvapíkem v debatě varovala: „Já bych od politiků čekala ne to B, jak mají růst mzdy, ale hlavně to A, jak změnit ekonomiku, abychom vůbec mohli mít vyšší mzdy.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.