Internet a norimberský trychtýř

Ekonom - - MOJE TECHNOLOGIE -

Vjednom popularizačním pořadu jsem se dověděl, že internet je zesilovač inteligence, což mi připomnělo norimberský trychtýř – zařízení, kterým prý v renesančních časech učitelé mechanickou cestou nacpali vědomosti do hlavy i natvrdlým žákům. Šlo samozřejmě o ironický příměr, protože metoda, jak z hlupáků udělat inteligenty, neexistuje – byť reklamy na novodobé norimberské trychtýře vidíme na internetu dnes a denně.

Především je to nepochopení pojmu inteligence: tak jako bicykl z běžce neudělá lepšího běžce, tak ani informační pomůcka z hlupáka neudělá myslitele. Stačí projít internetové diskuse, konspirační a bulvární servery nebo některé blogy a je jasné, že k zesilování inteligence nedochází. Spíš naopak.

Ve skutečnosti internet nezesiluje inteligenci, ale rozšiřuje možnosti – a v každém posílí to, co mu už předtím bylo vlastní. Zvídavému zvětší rozhled, hlupáka utvrdí v hlouposti, z hulváta udělá většího hulváta, zlému umožní škodit snadněji.

Skutečný potenciál internetu iniciovat revoluce je právě tady: zatímco dřív na společnost jednostranně působily informační kanály ovládané elitami (což ji dělalo navenek kulturně a hodnotově homogenní), teď si každá subkultura vytváří vlastní sítě, které se postupně vzdalují jedna od druhé. Subkultury jsou často globální, což je situace, jaká tu nikdy nebyla. Ano, to je revoluce – ale zdaleka ne tak jednoznačně optimistická jako iluze internetu coby zesilovače inteligence.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.