65milionů

Účtenková loterie se rozjede ještě před volbami. Jaká je za tím politika, to je ta méně významná otázka. Větším problémem je, zda má stát vkládat 65 milionů do gamblingu, který účtenkový apetit stejně nijak výrazně nepodpoří.

Ekonom - - ČÍSLO TÝDNE -

Václav Klaus měl kuponovou knížku. První vlna privatizace se musela rozjet už v květnu 1992, aby lidé pochopili, jak je pro ně dobré mít oranžovou knížku s podpisem ministra financí ČSFR. ODS pak v červnu volby vyhrála.

Andrej Babiš má Účtenkovku. Od 1. října si můžete registrovat účtenky a do voleb půjdete s myšlenkou, že díky Babišovi budete moci od listopadu vyhrávat miliony a auta. A ANO velmi pravděpodobně volby vyhraje.

Odhlédněme ale na chvíli od politického zákulisí Účtenkovky. V této chvíli nás zajímají dvě věci:

Zda má stát organizovat takovéto hráčství a strkat 65 milionů ročně do výher. V některých okolních státech také takovéto loterie probíhají, ale třeba na Slovensku stát vlastní svoji loterijní společnost Tipos, přes kterou se „bločková lotéria“organizuje. V Česku musí stát najímat soukromníka, aby provozoval gambling ve jménu státu (vyhrála nakonec firma Wincor Nixdorf).

Druhou podstatnou otázkou pak je, zda to bude celé fungovat.

A zde se hodí opět slovenská zkušenost. V září 2013 tam vypukla bločková mánie, když lidé registrovali až 11 milionů účtenek měsíčně. Zájem o novinku ale později opadl, nedostávalo se peněz na výhry a motivace k přebírání účtenek byla ta tam.

Něco podobného se asi stane i v Česku. Nejprve to bude zajímavá hra, pak to opadne a vypukne spor, zda má ministerstvo z peněz daňových poplatníků nakupovat SUV pro těch pár urputných hráčů, kteří v Účtenkovce zbudou.

Po čase se jistě většina Čechů, kteří si nikdy příliš doklady o nákupu nepřebírali, zase vrátí k běžnému provozu: tedy účtenky vůbec brát nebudou a haldy papíru se budou hromadit v „babiškoších“, nejrůznějších nádobách vedle pokladen, kam obchodníci automaticky odhazují nepoptávané účtenky.

Celá Účtenkovka tak možná bude fungovat politicky – autorovi EET pomůže ve volbách, protože dá lidu ze státních peněz několik aut –, ale ekonomicky to bude jen zbytečná kurioriza. A pěkně drahá.

DAVID KLIMEŠ

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.