Láčkovci a komunismus

Ekonom - - MOJE TECHNOLOGIE -

Život v časech, kdy do něj skoro ve všem mluvila komunistická strana, se skládal převážně z nepříjemností (i pro její členy). Dalo se tedy předpokládat, že po pádu režimu ortodoxní soudruzi vymřou. Nestalo se, je tu nová krev a nutno přiznat, že kromě případů patologické hlouposti nebo zamindrákovanosti jsou mezi nimi i lidé celkem normální.

Některé jejich argumenty vypadají rozumně: konzumní společnost se často chová sebedestruktivně, demokracie nevynáší k moci nejlepší – a tak by se dalo pokračovat dlouho. Vnímavější jedinci hledají řešení a takzvaný vědecký komunismus je jediný ucelený myšlenkový systém, který se tváří, že ho má.

Jenže co je vlastně komunismus? Marx byl v tomto ohledu rafinovaně nekonkrétní, a tak si věřící může do myšlenky komunismu promítat své sny. Je jen slogan „každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“. Má to i vzor v přírodě: kolonie láčkovců se skládá z jedinců se společným trávicím ústrojím, do kterého všichni chytají potravu a z něhož si berou, kolik potřebují. Zájem jednotlivce a zájem celku splývají.

Na rozdíl od láčkovců lidé mají mozek, takže se vždycky najde někdo, kdo „společný trávicí systém“přesměruje k sobě. V režimech vedených komunisty to byli právě oni. Skutečným cílem systému bylo udělat z lidí ony láčkovce, protože od myšlení je Strana sedící na trávicím systému.

Jenže právě na to má člověk mozek: aby za něj nemysleli a netrávili jiní.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.