Někdy stačí podnik jen zalévat

Ekonom - - JIŘÍ CHARVÁT -

VČesku je Jiří Charvát známý jako majitel dostihové stáje, prezident Jockey Clubu a od loňska i coby majoritní akcionář mosteckého Hipodromu. On však je i významný průmyslník. „Teď vám ukážu, na čem jsem poprvé vydělal,“vede nás tajuplně svou fabrikou ve Zbraslavicích na Českomoravské vrchovině. Přes kancelář procházíme na můstek, z něhož je z výšky vidět do jedné z výrobních hal. „To jsou emulze na obrábění a tváření, s tím jsem kdysi začínal. Nejdřív jsme jen prodávali zboží od zahraničního výrobce, potom jsme nakoupili licence a udělali si vlastní míchárnu,“ukazuje prstem na uskladněné sudy a kontejnery naplněné tekutinami.

Naše exkurze moderně zařízenými provozy pokračuje. V jednom z nich ženy kompletují hydraulické hadice, v jiném muži tvarují na strojích hydraulické trubky. S hydraulikou souvisí v zásadě vše, co se zde tvoří. A nejen zde. Podnikatel Charvát má další navazující výrobní závody na několika místech v Česku: Semily, Rakovník, Okřínek, Opava. A nově i na Slovensku, kde na konci loňského roku odkoupil velkého výrobce hydrauliky SBAJ v Bardějově.

Celkově má stále rostoucí strojírenská skupina Charvát Group 800 zaměstnanců a obrat 65 milionů eur (přes 1,6 miliardy korun). V tom, co dělá, nemá Jiří Charvát ve střední Evropě většího soupeře. Je zároveň spolumajitelem továrny na obráběcí stroje TOSHULIN a s ní propojených podniků.

Na závěr prohlídky zbraslavické fabriky míjíme jednoho z mužů v montérkách. „To je náš technický ředitel a prokurista,“utrousí suše Jiří Charvát. Jak potvrzují dělníci, ani jejich majitel nemá problém převléknout se do modré kombinézy a stoupnout si za některou z mašin, když se zrovna nedostává lidských rukou. „Tady si nikdo na nic nehraje,“říká pan továrník.

Když jste začínal, prý jste měl osm zaměstnanců. Jak člověka napadne, že by se mohl živit výrobou hydrauliky?

Já měl ke strojařině vždycky blízko. Za bývalého režimu jsem pracoval ve Strojimportu. Potom jsem dělal pro jednu francouzskou firmu. V době privatizace jsme se spojili s Mirkem Otépkou a ucházeli se o TOS Hulín. Nikdo jiný vlastně podnik nechtěl, snad proto, že v oblasti obráběcích strojů byl asi nejvýrazněji orientován na Rusko. Tak nám to prodali a já jsem dodnes v nynějším TOSHULIN jedním ze tří akcionářů. Měli jsme ovšem s kolegy na některé věci malinko odlišné názory, tak jsem si řekl, že zkusím i něco jiného. A proč Zbraslavice? Byl tu jeden ze závodů Technometry, kde dělal táta mé první ženy. Nechtěli jsme, aby to úplně padlo, tak jsme to od státu koupili. Na začátku, v roce 1998, jsme opravdu měli jen osm lidí a výroba byla velmi nízká. Ale snažili jsme se pokračovat v tom, co se tu dělalo vždycky, a to je právě hydraulika. Postupně jsme to rozšiřovali a vraceli se na trh.

Máme poměrně přísné pravidlo: Kdo jednou firmu opustí, už se nesmí vrátit. ale také nadační fond, který pomáhá rodinám zaměstnanců.

Teď děláte v hydraulice téměř vše, od hadic a válců přes agregáty až po nosiče kontejnerů. Jaká je vaše vize?

Vy asi víte, že máme dostihovou stáj a v ní docela dost koní – mohou běhat rovinové i překážkové dostihy, sprinty i vytrvalostní závody. A tak je to i v té hydraulice, kde máme teď v nabídce prakticky vše, jako jedni z mála v celé Evropě. A proto máme i takové dvojsmyslné firemní motto: „Máme koně do každého dostihu.“Je to velká výhoda. Jsou tu firmy, které dělají jen obchod, jiné se soustřeďují na výrobu. My máme obojí – hluboké technologické

zázemí, ale umíme i tu „šmelinu“. Takto jsme zákazníkovi nejblíže, abychom si mohli co nejvíce z marže nechávat pro sebe.

Proč jste kupovali fabriku na Slovensku, když má stejnou produkci, jakou už máte v Česku – hydraulické válce?

Logika je jediná, chceme dále růst. Výhodou je, že v Bardějově je obrovský areál – obrovská hala v relativně dobrém stavu. My tam teď zaměstnáváme 230 lidí, za dva měsíce jsme nabrali 20 nových, přičemž tady v Česku teď neseženeme dvacet zaměstnanců ani za dva roky. A tam může časem pracovat klidně 500 nebo 600 lidí. Velkou výhodou je, že slovenská fabrika dodává podstatnou část produkce renomovaným nadnárodním firmám – Claas, Caterpillar, Liebherr. A to nás zase může posunout dál.

Nemůže to znamenat, že část nynější výroby nakonec přesunete na Slovensko?

Faktem je, že v našem závodě v Semilech také děláme velké hydraulické válce jako v Bardějově, zároveň se tam ale dělají i letecké podvozky. A my máme zájem shánět více zakázek z oblasti letectví. Když se nám to povede, mohli bychom výrobu velkých válců na Slovensko skutečně přesunout. Ale to není náš primární cíl, určitě nechceme rušit výrobu a propouštět. Já jsem nikdy nepropouštěl.

Ani v době krize?

Právě za krize jsme nejvíce narostli. Ano, spadly nám zakázky – tak jako všem – zhruba na polovinu. Říkali jsme si, buď lidi propustíme, nebo se pokusíme dělat ještě něco jiného. A tehdy jsme rozjeli vlastní výrobu hydraulických válců, přistavěli další haly. Zaměstnanost jsme dokázali uchovat.

Sledovat nákladovou stránku výroby je samozřejmě velmi důležité, ale stejně důležité je udržet loajalitu zaměstnanců. My třeba máme nadační fond, který ročně rozděluje asi milion korun. Je to na pomoc rodinám našich zaměstnanců a lidí z jejich okruhu. Když se třeba ocitnou v nějaké těžké sociální situaci, nemohou si dovolit nějakou léčbu, mají nadané děti a nemají třeba na nějaké sportovní vybavení, věci do školy. Zaměstnanci navrhnou, komu pomoci, správní rada fondu to posoudí a firmy ze skupiny do toho dají peníze. Vytváříme vlastní záchrannou síť.

Neutíkají vám tedy lidé za „lepším“ke konkurenci?

Občas někdo odejde, ale jen zřídka, spíše mladí muži mají tendenci zkoušet více firem. My ale máme i poměrně přísné pravidlo: kdo jednou podnik opustí, už se nesmí vrátit.

Na jednom člověku ušetříte oproti německé či rakouské konkurenci minimálně tisíc eur měsíčně.

Říkáte, že jste zatím nikdy nemusel sáhnout k propouštění. Pro řadu podnikatelů – zejména finančních investorů – jde o běžné řešení problémů firmy.

V podnikání vždycky záleží na tom, kdo s jakou perspektivou podniká. Kupovat podnik od finančního investora je vlastně ideální. Mně se to osvědčilo. Udělá pořádek, vymete kostlivce, umí sešněrovat náklady. V tom mají takovou trochu triviální drezúru. Když přijdete po nich, vstupujete do zahrádky, kterou stačí jen trochu zalévat a pustit tam sluníčko. Trochu to otevřít a dát do toho peníze. Rozdíl je v tom, že my, na rozdíl od finančních investorů, nepodnikáme s perspektivou čtyř let, nekoukáme na každou vloženou korunu, zda se nám rychle vrátí. Naše cesta není přes škrcení nákladů, ale přes rozumné dlouhodobé investice.

Jak chcete dál růst, když v Česku už moc možností není?

Ale je tu třeba Německo. Na první pohled je to sice nelogické – proč vyrábět tam, když je to dražší –, ale pro nás by teď bylo úplně nejlepší koupit nějakého německého výrobce z naší branže, tam nadále uchovávat výrobu, zároveň ale vyrábět i v Česku. A distribuovat do Německa i české zboží pod německou firmou. Cena by byla lepší. A to je další krok, kterým se chceme vydat.

Jakou má dnes skupina Charvát Group ziskovost?

Měli jsme marži kolem deseti procent. Tím, že jsme přikupovali další podniky, je to teď trochu nižší, mezi sedmi až osmi procenty. Ale chceme se dostat zpátky na původní hodnotu. Já vím, že tlak je velký – rostou mzdy, koruna zpevňuje –, ale je třeba si uvědomit, že mzdy máme stále poloviční než v západní Evropě a asi na úrovni 35 procent oproti Německu. A tenhle rozdíl prostě musíme využít. Já na to mám jednoduché kritérium – na jednom člověku ušetříte oproti německé či rakouské konkurenci minimálně tisíc eur měsíčně. A když je ušetříte, tak byste je také měl vydělat. Váš roční zisk by měl být zhruba na takové výši, jako když počet zaměstnanců vynásobíte částkou 10 tisíc eur.

Ale roli asi hrají i jiné faktory než jen levnější pracovní síla.

Růst českých firem je dnes určitě vyšší, než je celkový růst trhu. Pravda ale je, že neprodáváme nikdy za stejné ceny jako Němci Němcům nebo Francouzi Francouzům. Jak už jsem naznačil, když berete západní zakázky, musíte být levnější. To nás malinko znevýhodňuje. Ale málo platné, naše výhoda v nižší ceně práce je stále obrovská.

Bojíte se, že při překotném růstu českých mezd o tu výhodu přijdete? I politici dnes mluví o dohánění Evropy.

Musíme si říct, že se tu málo rozlišuje mezi Německem a Evropou. Německo je úspěšná ekonomika s velmi vysokými mzdami, ale v Evropě je třeba i Portugalsko či Španělsko a tam jsou mzdy o dost nižší. O hospodářství u nás bohužel rozhodují lidé, kteří tomu vesměs vůbec nerozumí. Všichni se zaklínají růstem mezd, ale je třeba si říct, že růst mezd je s krátkým časovým odstupem následován i růstem cen. O tom už mluví málokdo, že si o tolik nepolepšíme. Němec sice může vydělávat třikrát tolik než vy, ale za půllitr plzeňského neplatí 1,4 eura, ale třeba 4,1.

Čeká nás tvrdý náraz?

Obávám se, že ano. Nebude se to v prvé řadě týkat českých firem, jako je ta naše, protože my neděláme tu nejjednodušší práci. Tu dělají hlavně zaměstnanci montoven s cizím kapitálem. Jejich majitelé jako první řeknou: Už to nejde. A když dojde na lámání chleba, tak je vždy košile bližší než kabát. Pokud nebudou mít práci lidé v automobilce ve Wolfsburgu, tak ani v tomto případě nikoho nebude zajímat, že v Česku se stále vyrábí o deset procent levněji. Němci výrobu převedou „domů“. Tam už nejde jen o ekonomiku.

Kupovat podnik od finančního investora je vlastně ideální. Mně se to osvědčilo. Udělá pořádek, vymete kostlivce.

Byly časy, kdy se všichni čeští politici předháněli v lákání zahraničních investic. Dnes je tendence dívat se na ně skrz prsty. Proč ta změna?

Existuje pohled krátkodobý a dlouhodobý. Pochopitelně svého času to bylo příznivé řešení, které výrazně pomohlo ve snižování vysoké nezaměstnanosti. Vláda, která má čtyřletý mandát, se ráda pochlubí „okamžitými výsledky“. Ale to je špatný pohled na rozvoj společnosti. Úspěch není to, kolik je tady zahraničních investic, jinými slovy, jak je země vyprodaná. To je spíše neúspěch. Úspěch země spočívá v tom, kolik podniků je v českých rukou. Však se podívejte, kolik z těch zahraničních investorů sponzoruje třeba český fotbal nebo nějaké kulturní instituce. Oni mají úplně jiné

Kdo je lepší než průměrný, nemusí se bát, že by v životě neobstál, sděluje jeden ze svých životních poznatků Jiří Charvát.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.