Komunisté a nacionalisté v jedné vládě? Inspiraci může Babiš najít v Evropě

Starý kontinent poskytuje dostatek vzorů pro zdánlivě neřešitelné problémy při sestavování české vlády.

Ekonom - - DALŠÍ TÉMATA - –text– JoSeF pravec

ANO 2011 se může posunout doleva. Mnoho někdejších sociálních demokratů ho ostatně volilo.

Andrej Babiš získal od znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana více času na sestavení kabinetu a může se rozhlédnout, jak to dělají jinde v Evropě. Na starém kontinentu, hlavně ve velkých zemích, sice většinou existují vlády programově spřízněných stran opřené o parlamentní většinu, existují ale i příklady kabinetů menšinových. Nebo poskládaných z politiků prosazujících velice odlišné cíle a principy.

Protože Babiš chce být bez ohledu na vyšetřování kauzy Čapího hnízda premiérem, odmítá s ním spolupracovat liberální pravice i lidovci a piráti. Pak pro ANO 2011 zůstávají ve hře tři možnosti. Diametrálně se od sebe liší, to však pro miliardářovo názorově nevyhraněné hnutí, které odmítá dělení na pravici a levici, nemusí představovat větší komplikaci. Buď půjde o jasný příklon doleva, lavírování mezi levicí a populistickou pravicí, nebo o jednoznačné spoléhání na samotnou Svobodu a přímou demokracii Tomia Okamury.

Příklady pro obdobný postup při hledání politických spojenců v parlamentu i ve vládě přitom existují. Stačí se podívat do Portugalska, Norska či Rakouska, na sousední Slovensko, případně na vzdálený Island.

MODEl PORTUGAlSKO: S komunisty v zádech

Prezident Miloš Zeman v souvislosti s vládou nyní nejčastěji mluví o spolupráci ANO 2011, sociální demokracie a komunistů. Což je kombinace, která by v Poslanecké sněmovně měla 108 z 200 křesel. Třeba se hnutí ANO 2011, které se zatím považuje za politický střed, nakonec skutečně přihlásí ke spolupráci s levicí. Ačkoliv má v čele miliardáře Andreje Babiše, pomáhala ho zakládat řada sociálních demokratů a především mu statisíce někdejších voličů ČSSD i KSČM loni na podzim odevzdaly hlasy.

Zlevicovělé ANO 2011 pak může hledat vzor v desetimilionovém Portugalsku. Tam od roku 2015 vládne menšinový kabinet socialisty Antónia Costy, který se v tamním parlamentu opírá o dvě radikální formace – modernější Levý blok a o portugalské komunisty spojené s tamními zelenými. „Vládu se v Lisabonu nejdříve pokusila sestavit pravice, ale neuspěla. Ani levicový kabinet nevznikl úplně snadno, protože už od roku 1974, kdy byl za karafiátové revoluce svržen fašismus, nechtějí socialisté otevřeně spolupracovat s komunisty,“připomíná politolog Jan Němec z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Situaci usnadnilo, že portugalská ústava automaticky nevyžaduje, aby nastupující vláda žádala o důvěru. K hlasování dochází pouze na žádost parlamentní většiny. Ta sestřelila předchozí pravicový kabinet. Levicová vláda ovšem takovým testem projít nemusela. Její budoucnost nicméně zůstává nejistá, protože mezi socialisty a jejich dosavadními spojenci narůstají rozpory.

MODEl SlOVENSKO A ISlAND: Podpora extrémní levice i pravice

Sami představitelé ANO 2011, naposled jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek, opakovaně hovoří o menšinové vládě. Takové, kterou by výměnou za programové ústupky tolerovala na jedné straně SPD Tomia Okamury a na druhé KSČM. Což by dohromady ve sněmovně dalo pohodlnou většinu 115 hlasů.

Podobně nesourodá koalice vládne na Slovensku. Levicový Směr Roberta Fica tam od předloňska doplňují jak politici pravostředové strany Síť

a z liberálně založeného Mostu­Híd, strany hájící především zájmy maďarské menšiny, tak Slovenské národní strany. Tedy nacionalistické pravice odmítající migraci, která si v minulosti například za své postoje k Romům vysloužila nařčení z rasismu.

Jiná pestrobarevná vláda na Slovensku existovala už v letech 1998–2002. Tehdy obava z dominance Vladimíra Mečiara donutila ke spolupráci pravici, jejímž jádrem byla křesťanská demokracie, postkomunistickou levici i zástupce maďarské menšiny. Politologové, například Petr Just, proto Slovensko již delší dobu pokládají za laboratoř modelů různých vládních koalic, kdy hlavní, podle Justa, není ani tak programová příbuznost, ale přístup k moci.

Koncem loňského roku vznikla nadmíru pestrá vláda také na Islandu. V jejím čele stojí bývalá novinářka Katrín Jakobsdóttirová z Levicově­zeleného hnutí. To mluví hlavně o socialismu, ochraně přírody a nesouhlasí s členstvím Islandu v NATO. Původně chtělo vládnout se sociálními demokraty a piráty, nakonec však jsou jeho koaličními partnery konzervativní a euroskeptická Strana nezávislosti a rovněž progresivisté, populisté se zázemím na venkově.

Ani na Slovensku, ani na Islandu situaci nekomplikoval fakt, že premiérem chce být trestně stíhaný politik. Na zmíněném ostrově dokonce předcházející pravicový kabinet padl „jen“proto, že otec tehdejšího předsedy vlády se veřejně zastal člověka, který byl odsouzen za znásilnění.

MODEl NORSKO A RAKOUSKO: Spolčení s nacionalisty

Na samotné hraně funkčnosti by se pohybovala otevřená či skrytá koalice hnutí ANO 2011 a Svobody a přímé demokracie – krátce po volbách její šéf Tomio Okamura o účast ve vládě vehementně usiloval. Dohromady ale jde pouze o 100 hlasů, rovnou polovinu sněmovny, a proto by ji bylo nutné doplnit alespoň o jednoho dalšího poslance. V minulosti v takových patových situacích rozhodovali takzvaní „přeběhlíci“. Ti pomáhali druhé Klausově vládě, v roce 2003 kabinetu Vladimíra Špidly i premiérovi Mirku Topolánkovi.

Základem by ale musela být spolupráce Andreje Babiše, který jinak rád připomíná své liberální založení, s populistickou pravicí. Ani ta není v Evropě ojedinělá. Už delší dobu je její ukázkou bohaté Norsko. Od roku 2013 v této zemi vládnou pravostředoví konzervativci díky Pokrokové straně. Ta se sice považuje za liberální, avšak řada odborníků ji označuje za podivnou kombinaci libertariánské pravice a nacionalistického populismu odmítajícího jak sociální stát, tak migranty. Po čtyřicet let také byla pro ostatní norské politické strany nepřijatelným partnerem a ještě nedávno i terčem médií: jejím členem byl načas Anders Breivik. Extremista, který v roce 2011 zavraždil desítky mladých norských socialistů. O dva roky později nicméně zvítězila volební matematika – bez hlasů Pokrokové strany by totiž nebylo možné

Zatímco rakouští svobodní zmírňují svůj euroskepticismus a pravicový radikalismus, tak Tomio Okamura naopak přitvrzuje.

odstavit norskou levici od vlády. Nyní zemi řídí menšinový kabinet opřený o 75 poslanců ze 169členného parlamentu. V jeho čele stojí za konzervativce premiérka Erna Solbergová, za juniorní Pokrokovou stranu ministryně financí Siv Jensenová, zapálená obdivovatelka britské premiérky Margaret Thatcherové.

Jiným příkladem je Rakousko, kde pod vlivem obav z rostoucího počtu migrantů, často muslimů, vznikla vláda lidovců a populistické Svobodné strany. Zatímco na přelomu tisíciletí nástup svobodných do ministerských křesel vyvolal v Evropě vlnu kritiky, nyní se tak děje bez zásadnějších výhrad.

Doma už k legitimizaci Tomia Okamury a jeho strany přispěl prezident Zeman. A předtím Babiš, když souhlasil s průnikem SPD do významných pozic v Poslanecké sněmovně. Politologové nicméně upozorňují na značné rozdíly v početné rodině evropských populistů. „Zatímco rakouští svobodní nebo přívrženci Marine Le Penové ve Francii v poslední době zmírňují euroskepticismus a pravicový radikalismus, tak Tomio Okamura a německá AfD naopak přitvrzují,“podotýká Jan Kovář z pražského Ústavu mezinárodních vztahů. A dodává, že Babiš by se v Evropě dostal případnou vládní spoluprací s Okamurovou SPD do daleko problematičtější situace, než v jaké jsou politici v Rakousku.

Mnoho ovšem bude záviset na dalších událostech na kontinentu. Například na březnových volbách v Itálii, kde existuje reálná možnost, že v nich zvítězí antisystémové euroskeptické strany jako Hnutí pěti hvězd či Liga severu. Pak by v Bruselu asi měli jiné starosti než sledovat, co se děje v Praze.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.