Pavel Durov: Zakladatel nového národa

Původem ruský podnikatel dal lidem komunikační platformu, teď pro ně chystá měnu.

Ekonom - - DALŠÍ TÉMATA - –text– lukáš vincent –Foto– reuterS

Vybudoval VKontakte, sociální síť pro ruskojazyčný svět, která s 350 miliony uživatelů v zemích bývalého SSSR převálcovala Facebook. Kvůli politickým rizikům plynoucím z jejího potenciálu mu ji Putinova administrativa „odebrala“. Postavil Telegram Messenger, komunikační aplikaci téměř s dvěma sty miliony uživatelů a padesátiprocentním meziročním růstem. A teď podle všeho připravuje největší úpis kryptoměny v dějinách. V hodnotě atakující dvě miliardy dolarů. Investoři, včetně renomovaných venture kapitálových fondů Sequoia a Benchmark, jsou podle Bloombergu připraveni vložit své peníze. Seznamte se: matrixový Neo technologického světa a zřejmě nejperspektivnější podnikatel s ruským pasem – Pavel Durov.

Oscarový snímek Davida Finchera Social Network o tom, jak Mark Zuckerberg „ukradl nápad“a založil Facebook, je čajíček. Pokud chcete opravdový thriller o mladíkovi, který nastartoval sociální síť a vyzval systém na souboj, ve kterém nemohl zvítězit, jděte po životním příběhu Pavla Durova. Do filmu tradiční stopáže celou story vtěsnáte těžko, je to spíše námět na seriál, nechybí ale žádná z ingrediencí potřebných k umíchání superhitu. Je tam vše: student lingvistiky, jenž chodí oblékaný zásadně v černém, miliardy dolarů, tajná služba, muži se samopaly, četné provokace či katarze v podobě útěku za velkou louži. Některé konspirátory by potom nepřekvapila ani zatím neviditelná linka, podle které je Durov jen obrovskou kamufláží ruské kontrarozvědky, který má pro svou domovinu nabourat světové komunikační toky. Kolem muže v černém je zkrátka hodně spekulací.

Příběh začal v roce 2006, kdy tehdy dvaadvacetiletý student lingvistiky Pavel Durov se svým bratrem Nikolajem, inspirováni Facebookem, založili sociální síť VKontakte, cílenou na rusky mluvící uživatele. Jednalo se prakticky o okamžitý úspěch, firma nabalila až 350 milionů uživatelů v zemích bývalého Sovětského svazu a investoři ji oceňovali na sumu přesahující tři miliardy dolarů. Problémem Durova bylo, že jeho web měl politický potenciál a on odmítal hrát podle pravidel, která stanovovala administrativa v Kremlu. VKontakte se prakticky od začátku stalo hlavní platformou, na níž komunikovalo opoziční hnutí.

Vládní politici se proto začali domáhat „práva kontroly“. Durov ovšem zareagoval výmluvnou fotografií psa v mikině s vyplazeným jazykem, uveřejněnou na sociálních sítích, čímž dal najevo, že se nehodlá úřadům podřídit. Situace se pak vyhrotila na konci roku 2011, kdy se ruská tajná služba FSB zosobněná komandem mužů se samopaly domáhala vstupu do Durovova petrohradského bytu.

Durov jim vstup odmítl a podle svých slov byl tehdy překvapen, že opravdu odešli. Souboj s administrativou nicméně nemohl z dlouhodobého hlediska vyhrát. O dva roky později byl donucen prodat svůj podíl prokremelsky pozitivněji naladěné internetové skupině Mail.ru. Kupcům zanechal na sociálních sítích vzkaz v podobě fotografie se vztyčeným prostředníkem.

Po sérii dalších „nedorozumění“s ruskými orgány – které jej obvinily třeba z toho, že automobilem srazil policistu, Durov opustil Rusko. S Nikolajem a několika klíčovými zaměstnanci VKontakte se přestěhoval do amerického Buffala. V kapse měl 300 milionů dolarů z prodeje podílu a pas karibského ostrova Sv. Kryštof a Nevis.

V Buffalu začíná kapitola číslo dvě. Na počátku supersupertajný projekt. Když Moscow Times jako první začal brousit okolo, Durov mu místo odpovědi na zaslané otázky poslal fotografii Justina Timberlakea ze Social Network – opět – se zdviženými prostředníčky. Nakonec se oním tajným projektem ukázal být Telegram, šifrovací komunikační aplikace, která svým uživatelům nabízí absolutní soukromí. Po zkušenosti z Ruska ji Durov zabezpečil maximálním způsobem proti možným útokům jakýchkoliv úřadů. Firma je registrovaná v několika odlišných jurisdikcích a Telegram tají, kterou entitu zrovna využívá pro své fungování, tým programátorů okolo bratrů Durovových pak v několikaměsíčních intervalech mění své útočiště a stěhuje se po světě. Podle posledních informací by aktuálně měli být v Dubaji.

Celá aura bojovníka proti systému Pavlu Durovovi přinesla vysokou popularitu v tech komunitě a Telegram se začal brzy šířit i za její hranice. Aktuální data hovoří o tom, že Telegram se blíží tempem půl milionu nových uživatelů denně hranici dvou set milionů uživatelů. Klíčovým trhem s pětinovým podílem je přitom Írán. Růstový potenciál samozřejmě láká investory, byť jakákoliv monetizace uživatelské základny se zatím neplánuje a firma negeneruje ani cent. O Telegramu se ale hovoří jako o novém WhatsAppu za nějž v minulosti dal Mark Zuckerberg přes dvacet miliard dolarů.

Durov nicméně odmítá prodat třeba jen minoritní podíl a plánuje růst vlastními silami. Defenzivní odhady hovoří o tom, že potřebuje 400 milionů dolarů na další tři roky. Tyto prostředky Durov hodlá získat největším primárním úpisem kryptoměny na světě. Má se zrodit Gram. Technicky nejdokonalejší kryptoměna, jakou kdy svět viděl, vrostlá do ekosystému, který je už dnes vytvářen dvěma stovkami milionů uživatelů Telegramu a stále se zvětšuje.

Analytik Bloombergu Leonid Beršidský hovoří o možném vzniku nového technologického národa. Prestižní fondy rizikového kapitálu avizují i přes aktuální turbulence ochotu investovat. A Pavel Durov může dál snít o firmě, která dá jemu i jeho zákazníkům naprostou nezávislost na státní moci. Podobnou, jakou si užívá on sám.

Pavel Durov

Bojovník proti systému.

se na veřejnosti zpravidla objevuje jen v černém, podobně jako Neo, hlavní hrdina filmu Matrix.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.