Trocha historie nikoho nezabije

Ekonom - - MOJE TECHNOLOGIE -

Každé volby nutí přemýšlet o podstatě a úskalích demokracie. Přitom zbytečně, protože v tomto oboru euroatlantická civilizace experimentuje už dva a půl tisíce let a výsledky jsou v každé učebnici dějepisu.

Třeba teď tak populární přímá demokracie: antické Atény si její hrůzy vyzkoušely na vlastní kůži, když vláda všech dospěla do katastrofy peloponéských válek, v Římě to skončilo válkami občanskými a ve Francii o nějaké století později krvavou lázní pod gilotinami.

Proto otcové zakladatelé Spojených států dali přednost demokracii nepřímé. A i když se stalo módou je kritizovat, jde o systém, který funguje rekordně dlouho (když nepočítáme poněkud atypický Island), takže na něm asi něco bude.

Z historie také víme, že demokracie vyžaduje lidi svobodné nejen postavením, ale i duchem – a v neposlední řadě i vzdělané, aby neopakovali chyby, na které předtím krvavě doplatili jiní.

Je tu ovšem problém: ruku v ruce s demokracií jde svoboda podnikání, ale někteří podnikatelé nemají zájem na tom, aby konzumenti měli rozhled a vzdělání. Demokracie proto vyžaduje i třetí pilíř, jímž je morálka a etika, takže pozor na každého, kdo to považuje za haraburdí…

Proto docela děsí volání, aby se ve školách omezily humanitní předměty – průmysl přece nepotřebuje historiky a filozofy, ale pracovní sílu. Do asijských montoven je povědomí o historii, etice a filozofii opravdu nadbytečné, ale my přece Asie nejsme. Tedy aspoň zatím…

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.