Změna tržních zvyklostí

Ekonom - - PORTFOLIO EKONOMU - –text– Leoš Rousek

Od finanční krize před deseti lety mohli investoři vzestup cen akcií zdůvodňovat dvěma příčinami. Západní ekonomi‑ ky rostly pomalu a inflace nehrozila. Investice do dluhopisů s takřka nulovým výnosem postrádaly smysl. Zaběhnuté zvyklosti se teď mění.

Léčba otřesených USA a západní Evropy pomocí levných peněz zabrala. Ekonomiky na obou stranách Atlantiku rostou a hrozba inflace je zpět. Velké centrální banky budou úrokové sazby zvyšo‑ vat buď dál (americký Fed), nebo začnou (Evrop‑ ská centrální banka). Pro investory tak přichází příležitost zaparkovat část dosavadních akciových výdělků do bezpečnějších obligací.

Riziko patří k investování. Hrozby je ale třeba správně rozeznat. Rozkolísanost na trzích je příle‑ žitostí k procvičení základní investorské dovednos‑ ti: zachovat klidnou hlavu a nutnou obezřetnost zároveň. Trhy v USA v pondělí prožily největší jednodenní propad od roku 2011, ale na vině není churavá ekonomika. Firmy stále vykazují slušné zisky a růst poptávky. Pokles akciových trhů tak může být příležitostí k nákupu. Ten ale bude třeba správně načasovat.

Testovací portfolio, které Ekonom sestavil a každý týden ho sleduje, utrpělo jako celek šrámy. Přesto si globální e‑shop Amazon, výrobce supervozů Ferrari a bel‑ gický správce skladů

Warehouses De

Pauw část výděl‑ ků zachovali.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.