Stavaři doufají, že se konečně odrazí ode dna

Ekonom - - POZITIVNÍ VÝHLEDY VE SVĚTĚ BYZNYSU - Petr Korbel

Loňský rok byl pro českou ekonomiku příznivý. Také příštích dvanáct měsíců vidí generální ředitelé tuzemských podniků optimisticky: v průzkumu společnosti PwC ČR uvedlo 87 procent ředitelů, že očekávají růst. Jde o historicky nejvyšší hodnotu.

V horizontu tří let věří ve zvýšení výnosů 91 procent generálních ředitelů, což je ovšem o něco slabší výsledek než v předchozích čtyřech ročnících, kdy se pohyboval od 92 do 95 procent. ”Ačkoli vidina krize tu v krátkém horizontu není, generální ředitelé si uvědomují, že se ekonomika chová cyklicky a že tam určitá rizika, ač nejsou zatím známá, mohou nastat,“konstatuje Jiří Moser, řídící partner PwC ČR .

Mezi jednotlivými sektory stále přetrvávají značné rozdíly. Produkce motorových vozidel láme rekordy, výstavba dopravní infrastruktury naopak postupuje pomalu. ”Český stavební trh se stále zmítá v krizi, ale v letošním roce očekáváme odraz ode dna alespoň v objemech,“říká Pavel Pilát, generální ředitel společnosti Metrostav, jež zaměstnává 2800 lidí a s ročním obratem kolem 20 miliard korun je jedničkou mezi českými stavebními podniky.

V tříletém horizontu plánuje Metrostav výnosy i hospodářské výsledky zhruba na stávající úrovni. Firma doufá, že ceny stavebních prací v Česku vzrostou, ale toto zlepšení ještě nevidí. Potíž přitom podle Piláta netkví v samotných pravidlech tuzemských veřejných soutěží, ale v jejich využívání. ”Zákony se pomalu vylepšují, ale zadavatelé si je zjednodušují na nutnost zadat projekt za nejnižší cenu, a navíc je těch projektů čím dál méně,“soudí generální ředitel s tím, že v roce 2008 byly zadány projekty za 210 miliard korun, ale v roce 2016 jen za něco málo přes 90 miliard.

”Veřejných zadavatelů je málo a někdy se hovoří až o zneužívání dominantního postavení a nucení dodavatelů, aby pracovali za dumpingové ceny. A my do dumpingových cen jít nechceme. Určitě do nich nechtějí jít ani naši konkurenti, protože to ničí nejen podniky, ale i celý obor,“uvádí Pilát.

Nadějnější vyhlídky mají třeba firmy, které poskytují služby spojené s informačními technologiemi. Například Miroslav Uďan, šéf společnosti Shoptet, jež provozuje e-shopové systémy, předpokládá pro letošek růst výnosů o 50 procent a v horizontu tří let téměř na dvojnásobek loňské hodnoty.

”Pro rok 2018 plánujeme růst tržeb o osm procent,“líčí Jakub Kejval, generální ředitel české společnosti Bureau Veritas, jež poskytuje služby v oblastech kvality, hygieny, bezpečnosti, ochrany zdraví a životního prostředí. ”V horizontu tří let počítáme s každoročním jednociferným růstem, i když již ve vzduchu cítím zpomalování. To očekávám koncem roku 2019, přičemž pro rok 2020 se již obávám celosvětové recese,“dodává Kejval.

Důraz na tuzemsko

Podle 26 procent ředitelů je nejdůležitější příležitostí k růstu vývoj nového produktu. ”Význam, který ředitelé kladou na inovace výrobků a služeb, je pozitivní, protože tyto priority mohou zajistit dlouhodobější růst naší ekonomiky,“

V dobách největší krize byly české firmy často nuceny spolehnout se na hledání příležitostí po světě. Nyní věří tuzemskému trhu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.