Mráz přichází ze Silicon Valley

Pět největších firem světa vládne nad našimi základními pudy, tužbami a sny.

Ekonom - - DALŠÍ TÉMATA - –text– Leoš Rousek

První pětka největších amerických firem podle tržní hodnoty se za deset let proměnila k nepozná‑ ní. K Microsoftu se přidaly digi‑ tální giganty: Facebook, Amazon, Google a Apple. Ropný koncern ExxonMobil, průmyslový holding Ge‑ neral Electric, telefonní velikán AT&T a finanční obr Berkshire Hathaway jsou pryč.

V současné top pětce dominují svému oboru hned tři firmy. V roce 2008 to platilo pouze pro Microsoft.

Google, který je od roku 2015 součástí holdingu Alphabet, ovládá čtyři pětiny amerického trhu s rekla‑ mou při vyhledávání po internetu. Stejný podíl drží Facebook (spolu s divizemi Messenger, WhatsApp a Instagram) na poli sociálních médií. Amazon kraluje on‑line nakupování.

Apple vládne trhu s prémiovými chytrými mobily, monopolistou ale není. Firma je výjimečná v tom, jak silně dokáže fascinovat miliardy lidí, kteří její přístroje vlastní nebo po nich touží. Takové lásce se Micro‑ soft netěší, přesto dokáže růst i bez nálepky monopolisty.

Monopolní síla webu

Současná velká pětka největších firem se od svých předchůdců liší v dosahu, jakého mohou dosáhnout. Globální a monopolní rysy z pohledu tržních podílů vykazují kromě Číny prakticky ve všech zemích na světě.

Z psychologického hlediska lze ale na celou pětku nahlížet jako na do‑ konalé vládce nad našimi základními pudy, tužbami a sny. Proto se nám s nimi alespoň zatím žije dobře, i když s výjimkou Applu prodá‑ vají spíše jen služby. Ve srovnání s předchozí pěticí velikánů současné giganty vyrábí velmi málo věcí, které lze vzít do ruky.

Všech pět firem se zasloužilo o vytvoření stovek tisíc dobře place‑ ných pracovních míst. Jejich služby a zčásti také výrobky používají miliardy lidí na celém světě. Na růstu jejich kolektivní tržní hodnoty na současných téměř tři a půl bilionu dolarů vydělalo mnoho velkých a ještě více drobných akcionářů.

Pozitivní přínos, který technolo‑ gické firmy přinášejí, se ovšem vyčer‑ pává. A naopak se začínají pozvolna prosazovat ty negativní. Příkladem jsou fake news neboli novodobé lži a výmysly. Byly tu sice od nepaměti, ale jen díky Facebooku a Googlu je lze šířit po celém světě rychlostí jednoho kliknutí. Amazon, který se stal internetovým obchodem a distri‑ butorem takřka všeho, je hrobníkem tradičních kamenných obchodů. Nadto na jejich troskách buduje nový koncept fyzické prodejny, ve které technologie v podobě senzorů zcela nahradila pokladní.

Bude‑li projekt Amazon Go úspěš‑ ný, je prakticky jisté, že pokladny zmizí z kamenných obchodů úplně. V USA by tak mohlo přijít o práci zhruba tři a půl milionu lidí, kteří nyní kasy obsluhují.

„V ohrožení je budoucnost pra‑ covních míst více než 2,5 procenta práceschopných Američanů,“píše profesor Scott Galloway ve své loni vydané knize o technologických gigantech The Four.

Konkurence ve vzájemné destrukci

Velká pětka díky rozsahu a obrovské‑ mu množství kapitálu ale stojí v cestě rozvoji nových firem. Případné konkurenty zadusí v zárodku tím, že je koupí. Ve skutečnosti jedinou konkurenci, kterou velká pětka má, je ona sama.

Facebook urval Googlu velkou část trhu s on‑line reklamou. Díky operačnímu systému Android, který Google s cílem vědět o lidech co nejvíce zadarmo rozdává výrobcům

Velká pětka díky obrovskému množství kapitálu stojí v cestě rozvoji nových firem. Případné konkurenty zadusí hned v zárodku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.