Spekulativní kapitál hledá příštího vládce městských kol

Objem investic do sdílených kol se loni meziročně zvýšil desetkrát na 2,7 miliardy dolarů.

Ekonom - - DALŠÍ TÉMATA - –text– Lukáš Vincent

Dvě firmy s hodnotou pře‑ kračující miliardu dolarů, 60 nových start‑upů vzniknuvších za posled‑ ních 18 měsíců. A miliony levných kol ve městech. To je aktuální pří‑ spěvek Číny k expanzi fenoménu sdílených bicyklů. Wikipedie eviduje ve světě na 330 měst, kde si můžete v ulicích půjčit kolo, Economist před pár měsíci psal o pětistovce. Dnes je jich pravděpodobně ještě mnohem víc.

Počet měst, kde v okolí neuralgic‑ kých dopravních míst vidíte hrozny nepříliš designových bicyklů, prudce roste. Každý, kdo může a myšlence věří, se snaží urvat kousek trhu. Tech‑ nologická proměna odvětví v posled‑ ních letech totiž umožňuje provozo‑ vatelům doufat, že v momentě, kdy jejich systém získá v nějaké metropo‑ li dominanci, budou sedět na onom pohádkovém hrnci zlaťáků. Ta vize je velmi lákavá. Takže za rok 2017 do ní investoři podle analytického webu Crunchbase globálně napustili kapitál ve výši 2,7 miliardy dolarů, téměř desetinásobek toho, co v roce 2016.

Kolo na každém rohu

Systémy půjčování kol byly doposud navázané na síť pevných stano‑ višť, odkud si uživatel musel kolo vyzvednout a kam jej též musel vrátit. Zásadním posunem jsou ovšem moderní technologie, které díky monitoringu přes mobilní telefony umožňují bicykl nechat prakticky kdekoliv. Úkolem pro provozovatele je pak umístit do ulic dostatek kol, aby je každý potenciální uživatel měl na dosah. Za hodinové půjčení zákazník většinou platí v přepočtu mezi čtyřmi korunami v Číně a 22 ko‑ runami ve Spojených státech. Vize bikesharingových firem je taková, že v nejživějších částech měst bude mít obyvatel Londýna, New Yorku nebo Pekingu po opuštění budovy vždy na dohled alespoň jedno kolo, čímž se spustí vlna masivního používá‑ ní a přílivu financí do pokladniček provozovatelů.

Skeptici naproti tomu tvrdí, že současné ceny nemohou dlouhodo‑ bě vydržet, že v tuto chvíli nejsou schopny ani pokrýt pořizovací cenu kol vybavených monitorovací elektro‑ nikou, nehledě na náklady plynoucí z jejich oprav. Zdražení, které musí do budoucna přijít, pak podle nich navýší ceny a celou službu udělá mnohem méně atraktivní. Pravda je, že už v současné rané fázi se ukazují aspekty, které bude nutné doladit. Příkladem za všechny budiž třeba německý Mnichov, kam loni v září přišel singapurský OBike se sedmi tisíci koly. Firma nyní řeší, co s hal‑ dami rozbitých bicyklů, které se kupí v centru města. V Číně, kde je trh se sdílenými koly nejvíce rozvinutý, už dokonce města vytvářejí limity, kolik kol mohou firmy do jednotlivých čtvrtí umístit.

I přes tyto porodní bolesti je ale bike sharing aktuálně považován za odvětví s obrovským potenciálem a rizikový kapitál do něj teče vysokým tempem. Zatímco v minulosti systémy na sdílení bicyklů vznikaly za podpo‑ ry municipalit, nyní s převahou domi‑ nuje soukromý kapitál. Firmy živelně zaplňují ulice svými koly a doufají, že právě jejich barva bude oním vítězem.

Zatím nejblíže k tomuto cíli má žlutá od ofo a oranžová od Mobike. Za čínskými jedničkami stojí giganty v podobě Alibaby, respektive Ten‑ centu. S podporou jejich kapitálu pro tyto dvě značky prakticky neexistují

Zatímco v minulosti systémy na sdílení bicyklů vznikaly za podpory municipalit, nyní dominuje soukromý kapitál.

limity. Obě agresivně expandují z Číny do světa a každý měsíc v centrech evropských a amerických měst přibývají stovky či tisíce kol. „Postiže‑ ná“je ostatně i Praha, respektive její sedmá městská část, kam ofo umístilo 300 kol. A na trhu jsou i další hráči.

Šlapací „Uber“

Dvacítku evropských zemí má pokrytou i oranžovo‑stříbrný Obike a zelený GoBee. V Indii se zase – zatím především v univerzitních kampu‑ sech – rozjíždí Ola Pedal, který získal investici od „čínského Uberu“Didi Chuxing. A vedle těchto provozovatelů s globálními ambicemi se pak samo‑ zřejmě pohybují lokální hráči navázaní na domácí byznys, kteří se nehodlají vzdát bez boje. Němci poslali do boje Nextbike nebo Call‑A‑Bike podpo‑ rovaný Deutsche Bahn, Nizozemci si vlastní tradici městské cyklistiky snaží udržet skrze Hello‑Bike, stejně tak Dánové přes expandující Donkey Republic, Američané mají pomyslné želízko v ohni v podobě Spinu a sou‑ částí pražských ulic se stala Rekola. Na trhu vznikají noví provozovatelé řešící specifika jednotlivých zemí nebo trhů, očekává se i nástup finančně ná‑ ročnějších elektrokol. A samozřejmě v momentě, kdy boom narazí na svůj strop, přijde vlna akvizic, konsolidace a bankrotů.

Takto ukončila před třemi měsíci nazpět samostatné fungování z důvodu nedostatku financí bleděmodrá čínská Bluegogo, která se ještě před nedáv‑ nem chlubila 20 miliony stažených aplikací, 600 tisíci koly a plánovala expanzi do Spojených států. Ozývají se taktéž hlasy volající po propoje‑ ní největších čínských aktérů – ofa a Mobiku – a vytvoření národního šampiona, který by měl větší šance na globálním trhu.

Vše pohání vize vytvořit bez skandálů nový Uber v hodnotě desítek miliard dolarů. K naplnění tohoto cíle ale musí nějaká firma uchopit globální vládu a dostat svá kola a jejich barvu do povědomí široké veřejnosti jako symbol městské sdílené cyklistiky. Až začnou teplejší měsíce roku, tento boj pocítí na vlastní kůži řada obyvatel evropských velkoměst.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.