Fotbalem proti suchu

Ekonom - - MOJE TECHNOLOGIE - Sloupek jAnA A. novákA

Koukat na fotbal mě nikdy nebavilo, teď jsem ale narazil na informaci, která by tento poněkud nudný sport mohla učinit zajímavějším. Podobnou míčovou hru měli i předkolumbovští Aztékové (hráč se taky nesměl míče dotknout rukama), ale v pravidlech byl takový drobný rozdíl: poražené mužstvo bylo obětováno bohu deště.

Hodně se teď doporučuje, abychom čerpali ze zkušeností přírodních národů, a zrovna tahle mi připadá dobrá hned z několika důvodů. Odborníci tvrdí, že Česko trpí suchem, a bude prý ještě hůř. Tak proč problém neřešit pomocí fotbalu. Koneckonců špatných fotbalistů tu je jako much, takže bůh deště by si na nedostatek úcty určitě nestěžoval. Vyšlo by to laciněji než nové přehrady a žádná vesnice by se nemusela stěhovat.

Především si ale dovedu představit, že díky tomuto pravidlu by fotbalová utkání konečně dostala spád. Hráči by při každém zápasu hráli – no, jako o život. A jistě by nebyli ochotní zápas prodat, ať by připlavali kapříci sebetučnější.

Samozřejmě není třeba indiánská pravidla přebírat se vším všudy. Například bych nechtěl, aby se tu ujal zvyk vyvěšovat hlavy hráčů poraženého týmu v okolí stadionu, protože do Edenu hned naproti Slavii chodím nakupovat.

Mimochodem, je zajímavé, že bohům Aztékové obětovali poražený, a ne vítězný tým, přestože vytržení srdce zaživa bylo vlastně poctou. Zřejmě to s tou náboženskou horlivostí ani u nich nebylo moc slavné.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.