Vítězslav Dostál

Absolvoval sedm velkých cest na kole. Nejznámější tříletá vedla kolem světa.

Ekonom - - MOJE TŘI CESTY -

Když cestovat, tak na kole. Podle Vítězslava Dostála je to ideální dopravní prostředek. On sám s ním dokázal jako první Čechoslovák objet před dvaceti roky celý svět. I v současné době se dokáže řádně opřít do pedálů. Má prý tak co nejblíže k pamětihodnostem, přírodě a hlavně lidem na všech kontinentech.

Už jako malý kluk měl jasno o cestování. Z vyprávění rodičů ví, že v šesti letech dostal kolo značky Pionýr a žluté tričko, protože v té době se všichni kluci chtěli podobat slavnému cyklistovi Janu Smolíkovi. „Oblékl jsem triko, nasedl na kolo a místo na Závod míru jsem prohlásil, že se vydávám na dalekou cestu do Afriky. Pravděpodobně pod vlivem Hanzelky a Zikmunda. Samozřejmě jsem jel za humna.“

Jako mladík se Dostál věnoval aktivně triatlonu, ale ne a ne stanout na stupních vítězů. Vždy se pohyboval na závodech mezi šestým až devátým místem. A protože má v sobě zakódovanou touhu po vítězství, rozhodl se, že křoví dál dělat nebude.

„Někde v sobě jsem měl uschované přání cestovat, poznávat nové země. Přesně si vzpomínám, jak jsem v rámci tréninku běžel do sousední vesnice, drobně sněžilo a já si tak přemýšlel. Najednou stejně jako ten sníh se snesl nápad, že by bylo dobré tu fyzičku v něco převtělit,“vzpomíná na prosinec 1984. „Chtěl jsem vždycky spojit sport a cestování, a tak jsem se rozhodl pro cestu kolem světa na kole.“

Čechoslováci už byli ve světě osobními auty, náklaďáky, motocykly, Dostálův velký vzor Richard Konkolski obeplul sám zeměkouli na jachtě, ale na kole to do té doby ještě nikdo nedokázal.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.