Vládce země a moří

Ekonom - - PORTFOLIO EKONOMU - –text– Leoš Rousek

Lidé a investoři obzvlášť mají rádi příběhy. Jedním takovým je příběh o Amazonu. Není už jen o globálním on‑line obchod‑ ním domě. Amazon natáčí filmy a prona‑ jímá datová úložiště firmám, které nemají vlastní servery. Je globální logistickou firmou s robotic‑ kými sklady. Provozuje vlastní letku dopravních letounů, flotilu nákladních vozů a ve vybraných městech poslíčkovou službu.

Teď ale začíná úplně novou kapitolu. Po ovlád‑ nutí země a nebe přišel čas dobýt moře. Společnost získala licenci pro poskytování zaoceánských pře‑ pravních služeb. Cílem je urvat kus trhu globální kontejnerové námořní dopravy s ročním obratem 350 miliard dolarů.

Amazon je šelma. Své o tom ví majitelé kamen‑ ných obchodů, kterým odlákal klienty po milio‑ nech. Podobně jsou na tom tradiční silniční do‑ pravci jako FedEx či UPS. Po nich přijdou námořní přepravci kontejnerů.

„Amazon je hrozba,“řekl tento týden agentu‑ ře Bloomberg Soren Skou, šéf dánského rejdaře A.P. Moller‑Maersk. „Když neodvedeme dobrou práci, není pochyb, že velké a silné firmy jako Amazon zváží, jestli to nezvládnou lépe bez nás.“

A právě příběh odvážného dobyvate‑ le moří je jedním z důvodů, proč cena akcií Amazonu, který

Ekonom zahrnul do svého investičního portfolia, vzrostla od konce loňska o 12 procent.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.