Radost z tvoření

Ekonom - - SLOPEL JANA A NOVAKA -

Maker Faire je něco jako veletrh, ale současně i hnutí a svým způsobem také svátek všech tvořivých lidí. Začalo to roku 2006 v San Francisku, letos v červnu se akce poprvé uskutečnila také v Praze – a bylo na co se dívat. „Maker“se u nás překládá jako „kutil“, ale to je zavádějící, protože pod tímhle slovem se člověku chtě nechtě vybaví Přemek Podlaha a zoufalci bastlící poličky, botníky, traktůrky a bůhví co ještě, protože trh to neumí.

Ne, tak tohle maker není. V Průmyslovém paláci jste mohli vidět hlavně 3D tiskárny a všechno, co s nimi jde dělat, roboty, drony, elektrické samohyby, ale třeba i mlžnou komoru pro detekci subatomových částic, elektronový mikroskop, laboratoř pro hledání života na Marsu… zkrátka bylo toho moc a dýchala z toho radost z vymýšlení a tvoření. Takže žádný kutil, ale segment proudu „Udělej si sám“, kde si nadšenci umí postavit opravdovou ponorku nebo kosmickou raketu. Třeba i to v Praze některý z příštích ročníků předvede.

Maker Fair ukázal několik věcí: na prvním místě spoustu talentu a v neposlední řadě i obrovský zájem publika. Co je důležitější, předvedl, kam míří 21. století, kdy se stírá hranice mezi amatéry a profesionály ve vědě a vývoji. V neposlední řadě pak ukázal, jak daleko za civilizovaným světem jsou zdejší politici, když místo robotiky chtějí do škol zavádět dílny. Maker je tvůrce – nejen věcí, ale i svého osudu, zatímco absolvent dílenské výuky se hodí leda tak k pásu v montovně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.