Anatomie krachu piráta z Karibiku

Ekonom - - EDITORIAL - –text– luKáš vincent –Foto– ProFiMedia

Malý kvíz na začátek: V nedávné minulosti byl považován za jed‑ noho nejpřitažlivějších mužů planety. Kariérou na filmo‑ vém plátně si vydělal odhadem 650 milionů dolarů. Aktuálně ale stojí před bankrotem a žaluje své agenty o 22 milionů dolarů. Malá nápo‑ věda: Před měsícem koncertoval jako předskokan Ozzyho Osbourna v pražských Letňanech. Odpověď? Johnny Depp.

Na to, že řadové celebrity – pře‑ devším ty sportovní – často krachují, jsou konzumenti nejen bulvárních médií zvyklí. Podle některých statistik až tři čtvrtiny hráčů s profesionálním kontraktem v NFL nebo NBA během své sportovní kariéry nebo po jejím konci požádají o ochranu před věřite‑ li. To, že podobný osud stihne někdej‑ ší filmovou či hudební hvězdičku, jež se následně snaží uživit obskurním připomínáním své někdejší slávy, je též klasika. Ale že k tomuto kroku bude muset přistoupit i filmová su‑ perhvězda první velikosti, která ještě před pár lety válcovala hollywoodské žebříčky s příjmy za svou roli piráta z Karibiku Jacka Sparrowa, je přece jen méně časté. V rámci očekávané soudní pře navíc létají vzduchem soupisy Deppových výdajů.

Vydělávání je tak snadné

Jako odstrašující příklad z učeb‑ nice rozpočtového managementu a návodů na uchování bohatství je to pro finanční poradce mana nebeská. I na americkém trhu – pokud jde o správu osobních financí, mnohem rozvinutějším – totiž podle expertů stále existuje značný deficit finanční gramotnosti. „Podle průzkumů se více než polovina Američanů v nějakém okamžiku svého života dostane mini‑ málně na rok mezi desetinu nejlépe vydělávajících lidí v zemi, jedenáct procent dokonce mezi nejvyšší jedno procento, naprostá většina z nich má přesto neřešitelný problém tyto příjmy proměnit v dlouhodobé akti‑ vum,“komentoval na svém blogu Ben Carlson, finanční poradce z Ritholtz Wealth Management.

Udržet bohatství je pro Američany mnohem komplikovanější než se k pe‑ nězům dostat. Potvrzuje to i dlouhý seznam celebrit, obsahující mimo jiné rapera 50 Centa, speakera Larryho Kinga, basketbalistu Antoina Walkera nebo kreslíře Stana Leeho.

Účet za 650 milionů

Šest set padesát „propálených“milionů světoznámého Johnnyho Deppa je ale ještě luxusnějším příkla‑ dem. Po žalobě o 22 milionů dolarů na správcovskou firmu TMG se totiž tato společnost začala bránit a vytáhla do boje se zbraněmi v podobě účtů za Deppovy výdaje.

Podle nich – vedle nákupu jachty za 18 milionů a 75 milionů za záme‑ ček ve Francii doprovázený dalšími čtrnácti nemovitostmi po celém světě – Depp měsíčně utrácel třicet tisíc za víno, 150 tisíc za ochranku, 200 tisíc

za privátní lety a ještě o sto tisíc víc za svitu čtyřiceti pomocníků a noh‑ sledů. Vedle těchto „mandatorních výdajů“si pak dopřával i jednorázové průvany na kontě, když investoval čtyři miliony do neúspěšné nahrávací spo‑ lečnosti či pět milionů do pocty oblíbe‑ nému novináři Hunteru Thompsonovi, jehož popel nechal rozptýlit vystřely z kanonu vyrobeného na míru. „Kdy‑ bych měl jenom pět milionů a jeden dolar, stejně bych ty peníze investoval takto,“prohlásil tehdy Depp.

Sedm milionů jej pak stál nedávný rozvod s Amber Heardovou, další peníze si vyžádala rozsáhlá sbírka kytar nebo kolekce uměleckých děl čítající Klimta, Modiglianiho nebo Basquiata.

Vzhledem k tomu, že desetinu Deppových filmových příjmů si jako poplatky za své služby dělí agentura TMG a Deppův právní zástupce Jake Bloom, se filmové hvězdě financí nedostává.

Chudý chlapec z benzinky

TMG prohlašuje, že při správě Deppových financí vždy postupo‑ vala v souladu s dobrými mravy, že Depp díky ní nemá jediný problém s americkým daňovým úřadem a že veškeré jeho finanční problémy jsou způsobeny nekontrolovanými výdaji celebrity. Ty měly v posledních letech oscilovat mezi dvěma až třemi miliony dolarů měsíčně. „Během sedmnácti let naší spolupráce TMG nikdy neuvolnila jediný dolar financí pana Deppa bez osobní autorizace jím samým nebo autorizace jeho osobní manažerky Christi Dem‑ browské,“uvedl Vanity Fair. Podle právních expertů je většina trumfů na straně agentury, a pokud nedo‑ jde ve snaze vyhnout se soudnímu procesu, který by pošramotil pověst obou stran, Depp nemá valné šance na úspěch.

Podle všeho tak někdejší filmová hvězda míří do seznamu bankrotářů. A k poněkud nevítanému potvrzení svého někdejšího výroku, podle kte‑ rého: „Peníze nikoho nemění, peníze ke člověku jen přitahují pozornost. Pořád jsem ten samý kluk, který v mládí pracoval na benzince.“

Díky roli Jacka Sparrowa si Johnny Depp vydělal stovky milionů dolarů. Udržet je však nedokázal.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.