Pohled z letadla

Ekonom - - SLOUPEK JANA A. NOVÁKA -

Zvesmíru prý je Česká republika vidět díky pohraničním horám – což nemohu potvrdit, zato ale vím, že je rozeznatelná z letadla. Zatímco povrch sousedů se vyznačuje pestrou mozaikou polí, remízků, lesíků a toků klikatících se uprostřed niv, na státní hranici místo toho nastoupí širé lány – třicet let poté, co se smí říkat, že je to z mnoha důvodů špatně.

Jedním z těch důvodů je, že taková krajina neudrží vodu. Jinde by se tedy vrátili k remízkům a spol., v Česku místo toho po povodních zřídí Komisi pro boj s povodněmi a po suchu Komisi pro boj se suchem. Což sice dobře zabezpečí úředníky, s vodou to ale nehne. Ostatně proč taky, když se její nevhodné chování dá svést na oxid uhličitý.

Národní zvláštnosti pokračují po přistání na pražském letišti, kde jsou informační tabule nejen rusky, ale dokonce i čínsky. Zřejmě aby nezabloudili čínští investoři – před kterými už nějaký čas varují evropské orgány i americká administrativa, protože sbírají hlavně citlivá data a vyspělé technologie.

Když si pak do centra za 800 Kč vezmete taxi, protože metro se letišti velkým obloukem vyhnulo, a čtete na sloupech psychedelické volební sliby politiků, uvědomíte si, jak je dobře, že ve světě remízků, anglických nápisů a metra končícího na letištích nikdo neumí česky. Jinak by totiž někoho tam venku mohlo napadnout, že tu řádí nějaká nemoc napadající centrální nervovou soustavu. A že by bylo dobré to oplotit, dokud se nezjistí, jak je nakažlivá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.