Byty ve volebních kampaních

Ekonom - - TÉMA ČÍSLA - –text– Jan němec

ANO

Hnutí ANO vede kampaň z vládních pozic a hlavním trumfem je plán ministryně pro místní rozvoj podpořit výstavbu městských bytů jen v příštím roce sumou asi 2,3 miliardy korun. Celkem má jít ze státní kasy v příštích letech na výstavbu obecního bydlení až 80 miliard. Dostálová slibuje i novou stavební legislativu, zásadně urychlující povolování staveb. Kromě toho například kandidát na pražského primátora Petr Stuchlík slibuje v Praze do roku 2030 postavení 140 tisíc nových bytů.

Piráti

Slibují zkrácení územního a stavebního řízení kvůli urychlení výstavby. Města podle pirátů mají pomáhat majetkovým vstupem do vznikajících bytových družstev, což poté umožní alternativní spolufinancování výstavby například prostřednictvím úvěrů od města pro konkrétní skupiny budoucích nájemníků. Strana chce také lépe využít brownfieldy a rekonstruovat stávající bytový fond.

ODS

Podpora výstavby bytů má podle ODS spočívat především ve zlepšení legislativy, která zkrátí povolovací řízení při plánování nových projektů. V Praze chce strana uvolnit pro výstavbu brownfieldy. V regionech zase slibuje budování sociálního bydlení nebo startovací byty pro mladé rodiny.

ČSSD

Sociální demokraté avizují v regionech masivní výstavbu nových nájemních bytů, startovacích bytů pro mladé lidi a rodiny i dostupného bydlení pro seniory. V Praze chce ČSSD „zařídit“2000 nových bytů ročně. Chce podporovat družstevní bydlení. Strana se podle kandidáta na primátora Jakuba Landovského také hodlá domluvit s developery, aby z každého projektu „odvedli“městu desetinu bytů třeba výměnou za pozemky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.