Pirátský útok na Prahu a reparát Antizemanů

Ekonom - - VOLBY - –text– josef pravec

Jiří Drahoš a další neúspěšní prezidentští kandidáti Marek Hilšer a Pavel Fischer, někdejší sociálnědemokratický premiér Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený středočeský exhejtman David Rath. To jsou nejznámější jména z plejády politiků i veřejně známých osobností, kteří na počátku října budou usilovat o třetinu senátorských křesel. Ve stejné chvíli voliči rozhodnou i o složení obecních zastupitelstev. V tomto případě jde o přibližně 60 tisíc lidí v šesti tisících měst a obcí.

Co od toho čekat? Podle politologů v komunálních volbách ve velkých městech výrazně oslabí pozice levicových stran, ať již sociální demokracie, nebo komunistů. Černým koněm, především v Praze, by naopak měli být piráti. Posílit by ale měla celá pravice, hlavně ODS. A v řadě případů také pravice populistická, Okamurova Strana přímé demokracie.

Pokud SPD uspěje rovněž v Senátu, může se otevřít cesta k postupné proměně horní komory parlamentu: ta by přestala být pojistkou proti přijetí ústavního zákona o obecném referendu a tím zárukou, že se v České republice nebude hlasovat o vystoupení země z Evropské unie. To je ale nejistá budoucnost, bezprostředně lze předpokládat hlavně ústup ČSSD, od níž voliči dál přecházejí k ANO 2011. Což signalizuje i to, že senátorka Eva Syková bude obhajovat svůj post nikoliv v barvách sociální demokracie, ale právě v týmu Andreje Babiše.

Obecní a senátní volby bohužel spojuje nízký zájem veřejnosti. Komunální politiky obvykle vybírá kolem 40 procent oprávněných voličů a senátory ještě podstatně méně.

Boj o Prahu

Nejdůležitější zápas se povede o Prahu, která ekonomicky hraje v Česku prim a jejíž sedmdesátimiliardový rozpočet se blíží výdajům ministerstva vnitra. Takže pražský primátor má váhu člena vlády. Podle většiny průzkumů veřejného mínění z letošního léta jsou v hlavním městě favoritem piráti následovaní ODS. Ale jen o málo slabší se zdá být koalice vedená TOP 09 a vítěz z doby před čtyřmi lety, tedy hnutí ANO. Tato vyrovnanost a k tomu dopředu oznámená neochota pirátů spolupracovat s ODS i TOP 09 přinesou ohromné potíže při sestavování budoucího magistrátu. Což těm, kteří mohou překvapit, otevírá příležitost promluvit do povolebního vyjednávání. V prvé řadě se to týká hnutí Praha sobě, jež vede starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Zato sociální demokraté mohou mít problémy dostat své kandidáty do městského zastupitelstva.

Ústup levice se čeká i jinde, protože její voliči buď odmítají jít k volbám, nebo přecházejí k Babišovi. Což je jedním z důvodů, proč ANO 2011 podle odhadů s výjimkou Prahy vyhraje téměř ve všech českých městech nad sto tisíc obyvatel. Ať jde o Ústí nad Labem, Plzeň, nebo České Budějovice. Na Moravě Babišovo hnutí zatím vede v Brně před ODS a piráty, kteří dokazují, že umějí oslovit velkoměstské voliče, zejména pokud jde o mladé lidi a vysokoškoláky. A favoritem je ANO 2011 také v Ostravě, kde by podle agentur Sanep a Phoenix research mohlo získat až třetinu hlasů. Naopak kdysi dominující ČSSD se tam zdá být aktuálně slabší než protiimigrační SPD.

I ANO 2011 ale čelí problémům a jeho vítězství nebude nijak drtivé. Podle politologů jednotliví kandidáti hnutí spíše opouštějí, než do něj přicházejí. Od ANO 2011 do jiných stran zamířila před letošními volbami tisícovka komunálních kandidátů, zatímco přetáhnout odjinud hnutí dokázalo pouze sedm stovek lidí. Podle politologa Petra Jüptnera z Univerzity Karlovy může problémy způsobit také fakt, že k ANO 2011 se hlásí stále více levicových voličů a ti při komunálních volbách přece jen často zůstávají doma.

Liberálové jsou kromě Prahy silní v Liberci, který je centrem starostů, a tradičně v severovýchodních Čechách. V Pardubicích, kde hlavním soupeřem ANO 2011 je

V říjnových komunálních volbách zřejmě oslabí levice, sociální demokracie ale ztratí i ve volbách do třetiny Senátu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.