Facebook jako nevěsta bez lesku

Ekonom - - EDITORIAL - –text– Leoš Rousek

Facebook by nikdy nezískal miliardy uživatelů, kdyby si od konkurence nechal okopávat kotníky. Soupeře lze porazit, nebo koupit. Pro provozovatele sociální sítě je převzetí konkurenta o to snadnější, když může kromě hotovosti platit vlastními akciemi.

Prodávající ale musí věřit, že cena akcií Face‑ booku časem poroste. Letos ovšem tržní hodnota firmy klesá. Její akcie tak ztrácí na přitažlivosti jako platidlo pro případné nákupy.

Pro mnohé start‑upy je Facebook bohatá ne‑ věsta, která si ráda pořizuje nové hračky a jejich tvůrce. Ti ale musí pro nevěstu nějakou dobu pra‑ covat. Jejich motivací je, že akcie Facebooku získá‑ vají postupně, a nikoli najednou – v den svatby.

To platí v případě zakladatelů společnosti Instagram, kterou Facebook koupil před šesti lety za necelou miliardu dolarů, z nichž zhruba polovina byla v hotovosti a zbytek v akciích. Tento týden Kevin Systrom a Mike Krieger hodili ručníky do ringu. Podle deníku Wall Street Journal se s Facebookem neshodli na dalším rozvoji Instagra‑ mu. Kvůli podobným sporům už firmu provozující sociální síť opustili také zakladatelé komunikační aplikace WhatsApp. Jan Koum a Brian Acton se do‑ konce vzdali práva na akcie Facebooku zhruba za 1,3 miliardy dolarů.

Ty byly součástí 19 miliard dolarů v hotovosti a ak‑ ciích, za které svou firmu v roce 2014 prodali.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.