O vládě s ČSSD se rozhodne tento týden, dohodu chci do pátku, vzkázal Babiš

Hospodářské noviny - - Události - Jan Wirnitzer jan.wirnitzer@economia.cz

Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš chce, aby nastávající koaliční jednání s ČSSD byla rychlá. „Potřebujeme mít do pátku nějakou jasnou předběžnou dohodu,“uvedl včera Babiš v Lánech poté, co s průběhem jednání seznámil prezidenta Miloše Zemana.

Ten mu po krachu předchozího vyjednávání s ČSSD, které ztroskotalo na personáliích, radil jednat s komunisty a hnutím SPD Tomia Okamury. Jenže v ANO se proti vzniku vlády postavené na podpoře těchto uskupení zvedl odpor a výbor hnutí se rozhodl dát ještě jednu šanci jednání s ČSSD.

Obrat v hnutí ANO vysvětloval Babiš prezidentovi tím, že při původním jednání o této variantě uvnitř hnutí takové výhrady nezaznívaly a kritika z úst poslanců se objevila až zpětně.

Vládu s důvěrou by Babiš chtěl mít složenou v řádu týdnů. „Není důvod, proč bychom se tento týden nemohli domluvit na resortech. A orgány ČSSD to buď schválí, nebo neschválí,“připomněl Babiš jednání špiček sociální demokracie naplánované na pátek. Neuvedl nicméně podrobnosti nové nabídky, se kterou sociální demokracii osloví.

Šéf ČSSD Jan Hamáček se do uzávěrky vydání k nedělní schůz­ ce v Lánech nevyjádřil. V pátek ale předeslal, že bude řada na Babišovi, aby nyní ustoupil.

Sociální demokraté původně chtěli pět ministerstev, mezi nimi buď vnitro, nebo finance. Výměnou za to byli ochotni tolerovat, že vládu povede trestně stíhaný premiér. ANO jim nabídlo pět resortů, ale finance ani vnitro mezi nimi nebyly.

V Lánech řešili i vládu úředníků

Prezident Miloš Zeman vyjádřil podporu oběma nyní reálně zvažovaným scénářům složení vlády. „Klidně podepíšu obě varianty,“ řekl večer na Frekvenci 1 po jednání s Andrejem Babišem.

Zeman také vyslovil přesvědčení, že se vládu podaří sestavit do konce června. „Už totiž zbývají jen dvě možnosti. Buď se ANO a ČSSD dohodnou, nebo nikoliv. A pak jsou tu dvě strany připra­

Foto: ČTK

S kyticí z Lán Předseda vlády v demisi Andrej Babiš s mluvčí Lucií Kubovičovou odchází ze schůzky s prezidentem Zemanem. Tak dlouho se Andrej Babiš jako premiér snaží získat vládu s důvěrou v Poslanecké sněmovně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.