Duch protestu ovládl střední Evropu

Hospodářské noviny - - Události - Martin Ehl martin.ehl@economia.cz

Až sto tisíc lidí vyšlo o víkendu do ulic Budapešti protestovat proti vládě strany Fidesz, která týden předtím vyhrála volby. Chtěli přepočítat hlasy, chtěli svobodná média, chtěli spravedlivější volební zákon, který by nezvýhodňoval vládní stranu premiéra Viktora Orbána.

Desítky tisíc lidí v neděli protestovaly v Bratislavě a Humenném a požadovaly odchod policejního prezidenta Tibora Gašpara, kterého brání i rekonstruovaná vláda premiéra Petera Pellegriniho. Ta sama je výsledkem protestů po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

V Praze během uplynulých týdnů také protestovaly tisíce lidí proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) a proti tlaku na nezávislá a veřejnoprávní média. A v Polsku se proti konzervativní vládě demonstruje často.

Střední Evropu ale nezachvátila nová horečka. To jen naštvaní občané dávají politikům – stejně tak vládním jako opozičním – najevo, že s nimi nejsou spokojeni. „Nedělají svoji práci,“zní často společné motto, především na Slovensku, kde se zdá, že naopak ještě více pracují novináři, kteří odkrývají více kauz než před dvojnásobnou vraždou.

Nelze se divit naštvaným občanům, že organizují protesty. A někteří vymýšlejí, co budou dělat dál, i když například na Slovensku už panuje částečně zklamání z nerealistického očekávání, že z protestního hnutí vznikne třeba i nová politická síla. „Chceme motivovat lidi, aby se angažovali ve veřejném životě,“řekl deníku Sme Juraj Šeliga, spoluorganizátor protestů Za slušné Slovensko. Mezi ono angažmá řadí třeba nahlašování korupce nebo kandidaturu do místních voleb.

Lidé přestali věřit politikům a politice. Po téměř třiceti letech přechodu od autoritářského státu k liberální demokracii to působí jako fatální zpráva. Protesty jsou však spíše výrazem zoufalství. Zatím. Ne nadarmo se říká, že šéf polské vládní strany Jaroslaw Kaczyński se ze všeho nejvíc bojí pouličních protestů. Dají se využít k čemukoliv a stát se při nich může ledasco.

Moc se zatím ještě neválí na ulici, ale ulice získává čím dál více moci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.