Avast dokazuje, že brexit není konec světa

Hospodářské noviny - - Podniky A Trhy - Lukáš Kovanda

Poskytovatel kybernetického zabezpečení Avast jde na burzu. Za čtvrtinu svých akcií by rád získal jednu miliardu dolarů. V Londýně se s akciemi Avastu začne obchodovat už začátkem května.

Kdo by před třiceti lety, ještě v socialistickém Československu, řekl, že právě vznikající družstvo Alwil Software bude mít jednou na svědomí největší primární úpis technologických akcií v britské historii.

Přesně na tak velké IPO to v případě Avastu, který je přímým následníkem Alwilu, vypadá.

A kdo by před necelými dvěma lety, v červnu 2016, v době tehdejšího šoku z referenda o brexitu, řekl, že Avast bude chtít své akcie upsat právě v Londýně. Vždyť přece v roce 2012 ta samá firma už málem vstoupila na americkou burzu Nasdaq.

Jenže z důvodu tehdejší obtížné situace na trzích pokus vzdala. Vzpomeňme, burzy po celém světě se zrovna vzpamatovávaly z globální finanční krize a starý kontinent navíc ještě dusila krize dluhová.

Ano, pro úspěšný vstup na burzu jsou důležité momentální podmínky na trzích. Ty byly v roce 2012 chabé. Důležité jsou ale i vyhlídky. Avast tedy zjevně neočekává, že burzovní parket londýnské City bude odchodem Británie z Evropské unie zásadnějším způsobem negativně poznamenán.

To by své akcie přece opět chystal upsat raději v Americe. Vstup Avastu na burzu je zkrátka dalším pozitivním signálem, že brexitová kaše se nakonec nebude jíst tak horká, jak mnozí zejména v posledních dvou letech věští.

Chystaný prodej akcií české antivirové firmy Avast v Londýně může být důkazem toho, že brexit nemusí být pro londýnské City až takovou pohromou, jak si někteří myslí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.