Nový trh pražské burzy Start pro menší firmy láká investory

Hospodářské noviny - - Peníze - Markéta Řeháková marketa.rehakova@economia.cz

Už příští měsíc se spustí obchodování na novém trhu pražské burzy, který je určený pro malé a střední podniky. Podnikatelé díky němu mohou získat kapitál na rozvoj svých projektů, aniž by ztratili kontrolu nad společností – například kvůli vstupu privátních fondů mezi vlastníky. První firmy, které se pro úpis akcií rozhodly, se nyní snaží zaujmout potenciální investory. Celkem jde o čtyři projekty.

Jednou z možností pro prezentaci jejich podnikatelských cílů je série veřejných debat, které pořádá mediální dům Economia. Jako první před potenciální zájemce minulý týden předstoupil výrobce bezpilotních letounů – společnost Primoco UAV.

„Naším cílem je z upsaných akcií postavit nový výrobní závod s vlastním letištěm,“řekl Ladislav Semetkovský, spoluvlastník a generální ředitel firmy. Primoco nyní sídlí v pronájmu v pražském Radotíně. Pro vzlety a přistání využívá existujících letišť.

Primoco chce navýšit stávající kapitál o 15 procent akcí a získat za ně řádově stovky milionů korun.

Civilní bezpilotní letouny mohou využívat soukromé i státní podniky, například pro kontrolu ropovodů, plynovodů nebo hraničních přechodů. S jejich vývojem začala firma před čtyřmi lety, do dnešního dne vyrobila 40 letadel.

Primoco plánuje, že se letos poprvé dostane do zisku. Od ledna do března její tržby činily osm milionů korun při zisku 2,6 milionu korun.

„K dnešnímu dni máme dohodnutý prodej čtrnácti letadel do Iráku a Malajsie. Zaplaceno máme zatím za osm z nich,“uvedl Semetkovský. Další příjmy má Primoco z pronájmu služeb svých letounů, jejich údržby, prodeje náhradních dílů a výcviku pilotů.

Výrobní halu v současnosti opustí až čtyři stroje měsíčně. Firma kvůli omezeným prostorům a výrobní kapacitě více letounů zhotovit nestíhá.

Semetkovský nejdříve zvažoval získat finance na další rozvoj přes vydání dluhopisů nebo od fondů či individuálních investorů. Nakonec se ale rozhodl pro úpis nových akcií na trhu Start.

„Vstup na burzu nám připadal jako přirozený krok. Naše letadla lze využít pro civilní i vojenské účely, abychom je mohli prodávat, musíme mít čistý stůl. Firma tedy byla od prvního dne auditovaná,“vysvětlil šéf společnosti.

Podle něj jsou přísná pravidla, kterým prodej bezpilotních letadel podléhá, výhodou z pohledu uvedení akcií Primoco na burzu. Pro vstup na kapitálový trh firma musí připravit několik materiálů. Ty zahrnují právní a finanční audit včetně výsledků za posledních několik let. Dále informační materiál pro investory, takzvaný prospekt, který zahrnuje zhodnocení firmy od nezávislého analytika. Tento proces je nákladný a některé firmy může od vstupu na burzu odradit.

„Největší riziko pro náš byznys je schvalování prodejů ministerstvem průmyslu a obchodu. Transakce nám může být znemožněna,“uvedl Semetkovský.

Problémy už firma měla s dodávkou letadel do Kurdistánu nebo se sankcemi uvalenými na Ruskou federaci. Kvůli nim nesmí Primoco letadla v Rusku prodávat, protože by mohla být zneužita vojenskými

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.