Burza Start

Hospodářské noviny - - Peníze -

15. května spustí pražská burza nový trh pro malé a střední firmy. Kromě výrobce bezpilotních letadel Primo‑ co se o přízeň investorů utkají obuvnic‑ ká společnost Prabos a vý‑ robce náplní do 3D tiskáren Fillamentum. Správce sdíle‑ ných kanceláří Hub Ventures nabídne své akcie během června. složkami. Podle původního plánu mělo přitom Rusko, kde Semetkovský několik let žil, být pro Primoco jedním z hlavních trhů. Primoco v Rusku nyní nabízí místním zákazníkům služby spojené s využitím vlastních letadel a pilotů. Podobné služby firma nabízí také v dalších zemích. V Česku Primoco zatím žádný stroj neprodalo, dílem kvůli regulaci, dílem proto, že cílí na globální trh.

Primoco chce své letouny nabízet hlavně na trzích Středního východu, Afriky, Asie a Jižní Ameriky. O zakázky se utkává s výrobci podobných typů letadel z USA a Izraele. Nástup dalších výrobců je největší obavou případných zájemců o akcie společnosti Primoco.

„Jako největší riziko vidím příchod konkurence. Nejsem si jistý, zda bude projekt do budoucna udržitelný a co se stane, až objednávek nebudou desítky, ale stovky. Zda bude potom firma schopna letadla prodávat,“uvedl Tomáš Provazník z investiční společnosti Evermore Capital Management.

Problém pro něj znamená také možnost obchodovat akcie firmy pouze jedenkrát za čtvrtletí, jak udávají pravidla trhu Start. Pouhé čtyři obchodní dny v roce mají odstranit riziko, že o cenné papíry nebude dostatečný zájem. Nicméně jejich hodnotu tedy nebude možné převést zpět do peněz tak často jako na hlavním trhu burzy, kde se obchoduje denně.

„Když bude chtít některý z investorů z trhu odejít nebo bude potřebovat část své pozice prodat, tak musíme čekat tři měsíce. Já potřebuji být schopen pozici zlikvidovat na denní, týdenní, případně měsíční bázi,“uvedl Provazník.

Pražská burza si problém s omezeným počtem obchodních dnů uvědomuje. Čtyři dny ale mohou být pouze začátek. Jejich finální počet burza případně upraví až časem, podle zájmu investorů. „Zase se nemůžeme dostat do situace, kdy bychom obchodovali každý den, v případě trhu Start půjde o malé objemy,“namítá ředitel burzy Petr Koblic.

Koblic projekt trhu Start připravoval se svým týmem více než rok a půl. Nejedná se o první nápad tohoto typu. Spustit kapitálový trh pro menší firmy se pražská burza snažila už před šesti lety. „Tenkrát jsme chtěli, aby to fungovalo stejně jako velká burza, ale v malém objemu. V praxi se to však neosvědčilo,“zavzpomínal Petr Koblic.

Proto pravidla burza nastavila pro potřeby nového trhu Start zcela nově, včetně menšího počtu obchodních dnů. Oproti klasickému trhu nehraje výraznou roli ani investiční banka.

„Všichni, kdo se na trhu pohybujeme už pár let, cítíme, že dobrých investičních příležitostí, a speciálně v českých korunách, není moc a v poslední době ubývají,“uvedl například Milan Boháč ze společnosti J&T Banka.

„Burza potřebuje nějaké nové koně. Velké hráče, kteří z burzy odcházejí, jako je například Unipetrol, bude nutné začít někým nahrazovat,“dodal Boháč.

Podle jeho názoru bude zajímavou investiční příležitostí výrobce náplní do 3D tiskáren Fillamentum z Hulína. Na burzu vstupuje také obuvnická firma Prabos, čtvrtým v pořadí je provozovatel sdílených kanceláří Hub Ventures.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.