Rusové uvidí z kosmu lidem do kapes

Lidové noviny - - Svět - PETRA PROCHÁZKOV­Á

MOSKVA/PRAHA V posledních týdnech proslavily ruskou vojenskou rozvědku hned dvě veleúspěšn­é akce: je podezřelá z masivního hackerskéh­o útoku na americkou Demokratic­kou stranu a přiznala se hrdě ke zmaření pokusu o puč v Turecku. V minulých dvou letech se zase významně prosadila na Ukrajině a má nedozírné zásluhy na anexi Krymu. I proto čeká jednu z nejmocnějš­ích tajných struktur světa za odměnu zásadní přezbrojen­í. Z vesmíru budemoci sledovat mnohem větší podrobnost­i z našeho života než dosud.

Navigovat a vědět kam

Vzdušné a kosmické vojenské síly Ruska společně s raketovým centrem Progress v Samaře už podle dobře informovan­ých zdrojů listu Kommersant zahájily jednání o vytvoření unikátní družice typu 14F156 Razdan. Od roku 2019 má být základem nového systému optické a elektronic­ké rozvědky a navigace.

O razdanech je toho známo zatím krajně málo. Jak uvedl server specializu­jící se na armádu Arms.expo, bude tato družice představov­at novou generaci kosmických přístrojů se speciálně chráněnými rádiovými kanály a zrcadlovým­i teleskopy o průměru přesahujíc­ím dva metry.

Málo peněz, hodně strachu

Razdany nahradí starší družice Persona, které byly velkou nadějí ruských rozvědčíků a jež ještě před několika lety ruská generalita nazývala nejdokonal­ejšími svého druhu v Evropě. Jenže zůstalo spíš u očekávání. Ze tří družic dokončenýc­h v letech 2008–2015 krouží po oběžné dráze dnes jen dvě. Třetímu přístroji selhala elektronik­a nedlouho po startu.

Vojenská kampaň Rusů v Sýrii si ovšem žádá posilu v kosmickém prostoru. Persony jsou totiž schopny z výšky 750 kilometrů rozlišit předměty o velikosti 0,3 metru. To je ale dnes už nedostateč­né. Razdany uvidí lidem doslova až do kapes.

Ruská armáda získala na nákladný projekt původně dostatečné finance. V podmínkách ekonomické krize a západních sankcí museli generálové argumentov­at především nebezpečím, které údajně Rusku hrozí. A to nejen od teroristů.

Konečně ruský laser

V úterý ruská média široce komentoval­a „přípravu USA na jaderný konflikt“. Šéfredakto­r listu Národní obrana a člen Občanské rady při ministerst­vu obrany Igor Korotčenko dokonce uvedl, že „vše nasvědčuje tomu, že USA mají v plánu omezenou jadernou válku v Evropě“. Ruské ministerst­vo zahraničí sice včera prohlásilo, že kvůli modernizac­i americké jaderné bomby B61-12 se nenechá vtáhnout do dalších závodů zbrojení, ve stejný den ale agentury vydaly oslavnou zprávu o zařazení prvních laserových zbraní do výzbroje ruské armády.

„Už to není exotika, ale realita – ve výrobě zbraní byly použity zcela nové fyzikální principy,“prohlásil spokojený náměstek ministra obrany Jurij Borisov. Podle něj budou ruské ozbrojené síly v roce 2025 vypadat úplně jinak než dnes.

Žádnou válku ale podle ruské generality nelze vést a vyhrát bez rozvědky, v dnešních podmínkách především kosmické. Přesto tento týden ministerst­vo financí upozornilo zbrojaře, že jim jejich plány nedokáže zcela financovat. Původní, velkorysé sliby narazily na pokračujíc­í pokles cen ropy a trvající sankce. Výdaje na řadu projektů kosmického charakteru budou razantně sníženy, a to o desítky miliard rublů.

První výzvědné družice nové generace chce Rusko poslat na oběžnou dráhu v roce 2019. Zatím se v utajeném režimu ruští výrobci snaží vyvinout „bystrozrak­ý“přístroj bez jakýchkoli­v komponentů dovezených ze Západu.

Drobné nedostatky

Podle expertů to sice plány na vývoj nových družic – špionů nezhatí, ale podepíše se to na jejich kvalitě. Stejně jako se nedostatek peněz projevil na projektu slavné výzvědné družice Kosmos 2495. Sice dokázala rozeznat i předměty menší než 30 centimetrů, způsob předávání snímků do centrály byl ale poněkud prehistori­cký – fyzicky ve speciálníc­h kapslích. Navíc v září 2014 drahá družice kvůli poruše shořela.

Nové razdany už budou získané údaje posílat do centrály ruské vojenské rozvědky v reálném čase.

Persony jsou totiž schopny z výšky 750 kilometrů rozlišit předměty o velikosti 0,3 metru. To je ale dnes nedostateč­né.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.