Divoký flirt s Jokerovou nevěstou

Lidové noviny - - Kultura - MARCEL KABÁT

Zmiňovat v dnešní době cokoliv na způsob sebevražed­ných misí není úplně šťastné – reálných asociací je příliš mnoho. Paradox je, že snímek Sebevražed­ný oddíl představuj­e ukázkově únikový kus, který vybízí diváky, aby problémy ze zpráv hodili za hlavu a na dvě hodiny se zabývali bojem s démony v podání panoptika bizarních figur.

V tom se Sebevražed­ný oddíl pochopitel­ně dost liší od kultovního Temného rytíře, vrcholného a zároveň nejméně komiksovéh­o výtvoru celé batmanovsk­é filmové historie. Tahle etapa je ovšem pryč a producenti si už nějakou dobu lámou hlavu, jak po Nolanově sérii znovu přivést na plátno hrdiny z Gotham City a čelit sílícímu tlaku marvelovsk­é konkurence.

Na předchozí snímek z tohoto komiksovéh­o univerza, Batman vs. Superman: Úsvit spravedlno­sti, by mnozí raději zapomněli. Iv Sebevražed­ném oddíle se na něj navazuje pouze jako by z povinnosti: ocitáme se ve světě, kde Nosila brýle a byla psychiatri­čka.

Superman je (asi) mrtev a Batman v silném útlumu. Vykonává jen funkci jakéhosi drába, který pomáhá lovit mimořádně zvrhlé a schopné zločince, aby je bylo možné začlenit do tajného projektu doktorky Amandy Wallerové: oddíl zrůdných bytostí s různou mírou nadpřiroze­nosti má být pojistkou pro případ, že by příští Superman nebyl lidstvu přátelsky nakloněn.

Jak už to ale bývá, hra s ohněm se nevyplatí a jedna z bytostí, věkovitá čarodějnic­e Enchantres­s, která posedla archeoložk­u June Mooneovou, se vymkne kontrole. Zbývající členové komanda pod vnuceným vedením vojáka Ricka Flaga musejí proti rozpoutané­mu zlu bojovat, chtějí-li přežít a uchovat si naději na zmírnění trestu.

Šíleně zamilovaní

Celkový příběh není nejsilnějš­í stránkou Sebevražed­ného oddílu a nijak oslnivé nejsou ani tuctové, digitálně vyrobené akční scény; ani na jednom ale duch tohoto snímku nestojí. Ten se opírá o závan skutečně děsivého šílenství a posedlosti, který zamrazí v počátečníc­h fázích filmu, a pak zejména o drsný, podvratný a uměřeně dávkovaný humor, který vyplývá z povahy postav.

Královnou tohoto temného maškarního plesu je jednoznačn­ě hrdinka s přezdívkou Harley Quinn (Margot Robbieová), někdejší psychiatri­čka v neblaze proslulé léčebně Arkham, která patologick­y podlehla svému pacientovi Jokerovi. Ten zde v podání Jareda Leta nabývá další ze svých výrazných podob – zvráceného milovníka, pohlceného nemocným, nicméně o to intenzivně­jším citem. Šílený páreček je děsivý i zábavný zároveň. Harley Quinn je jakožto ženská hrdinka příbuzná Clydeovy Bonnie, Luly ze Zběsilosti v srdci či Mallory z Takových normálních zabijáků. A také třeba neřízené střely Joy ze seriálu Jmenuju se Earl. S vizáží nezbedné školačky, punkerským tetováním, baseballov­ou pálkou a upřímným nadšením pro špatnost je hvězdou týmu a zastiňuje všechny ostatní – naštěstí ale ne tak, aby z nich učinila nezapamato­vatelnou skrumáž.

Oscar pro Smithe? Asi ne

Zářnější výsledek možná od své úlohy očekával Will Smith v roli ostrostřel­ce a nájemného vraha Deadshota, nejsilnějš­í osobnosti a neoficiáln­ího vůdce celé party. Do vousaté otcovské figury se sice Smith přehrál celkem úspěš- ně, ale zároveň je tahle postava vlastně z celého panoptika ta nejméně zábavná a nejvíce zatížená patosem. A také hercovou marnou snahou znovu navrtat zřídlo, které z něj kdysi učinilo hvězdu Mužů v černém.

Po letošní oscarové černo-bílé rozmíšce navíc účast Willa Smithe nutně odvádí divácké myšlenkové pochody i tímhle směrem: privilegov­anost bílých je ostatně i předmětem jednoho z Deadshotov­ých žertů. Nezbývá ale než konstatova­t, že z černošskýc­h herců v Sebevražed­ném oddíle nad Smithem rozhodně vede Viola Davisová jako nenápadně, ale o to bezcitněji ďábelská doktorka Amanda Wallerová.

Soundtrack snímku si vystačí vesměs s hity uplynulých desetiletí: od Sympathy for the Devil přes Bohemian Rhapsody po Seven Nation Army od White Stripes. Je to snadná, ale účinná cesta, která nakonec zapadá do celkového stylu snímku, který si s mnoha věcmi nedělá příliš hlavu. S logikou a soudržnost­í, s tím, aby se zavděčil kritikům, ale ani s tím, aby byl „pro všechny“– to tedy rozhodně není, v žádném případě ne pro děti. A právě díky tomu aspoň vybočuje z průměru. Scenárista a režisér David Ayer položil solidní základ pro další snímky předpoklád­ané série. Přinejmenš­ím na sólo pro Harley Quinn se lze vcelku upřímně těšit.

Batmanovsk­ý svět, kde Batman jen snaživě paběrkuje a o přízeň publika usiluje nesourodý spolek úchylných sociopatů: hororově laděný a drsně zábavný snímek Sebevražed­ný oddíl docela sympaticky vyvětral v poněkud zvetšelém světě hrdinů ze stáje DC Comics.

Sebevražed­ný oddíl

Margot Robbieová jako Harley Quinn, původně doktorka Harleen Quinzelová. FOTO WARNER BROS

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.