Co z nás dělá ne

Turecko vydírá Evropu, neboť mu to sama umožnila

Lidové noviny - - Názory -

Co by si prezident Zeman počal, kdyby neměl Hynka Kmoníčka. Díky němu má nejen mluvčího, ale i vykladače. Dokládají to poslední výroky k migraci. Miloš Zeman něco řekne a média to v Ovčáčkově přetlumoče­ní uvedou následovně: „Přijímáním migrantů bychom vytvářeli podhoubí pro barbarské útoky na území České republiky.“Ergo: prezident Zeman je proti přijetí jakýchkoli­v migrantů. Teprve Kmoníček to v televizi vyloží: vypadl výraz „nyní z Turecka“; je to hrubá záplata na hrubý pytel; je to reakce na vyděračský požadavek Turecka na bezvízový styk s EU už od října – jinak otevře stavidla migrantům. „Co uděláte, když posadím 2,5 milionu Syřanů na autobus?“pravil prezident Erdogan.

Až z Kmoníčkova výkladu dává Zemanův výrok jiný smysl než paušálně odmítavý, ba xenofobní. Zároveň ladí s varováním z Atén. Řecká vláda apeluje na EU, aby se připravila na otevření tureckých hranic: „Potřebujem­e nějaký plán B.“Jenže plánem B je přece už současný stav. Je jím dohoda EU s Tureckem, nyní ukazující svou hrozivou křehkost. Logickým plánem A je ochrana vnější hranice Schengenu. A tu musí vykonávat Řecko, v případě jeho nemohoucno­sti solidárně i státy EU. To je zřejmé řešení krachu dohody s Tureckem.

Ankara se v očích EU chová jako sprostý vyděrač, který se snaží vytloukat co největší kapitál ze své hrozby. Jenže člověk se neubrání pocitu, že Ankara se chová tak, jak se od počátku dalo očekávat. Když Turci z evropské nabídky poznali, že EU svou vnější hranici není schopna a ochotna chránit sama, nanejvýš to „hodí“na Turecko, museli by být hloupí, aby tu šanci pro vydírání nevyužili.

Je to truchlivý obrázek. Na jedné straně evropské společenst­ví, které si stěžuje na příval migrantů, ale neumí říci ne, nanejvýš problém hodit na Turecko. Na druhé straně Miloš Zeman jako typ státníka, který ne říkat umí, jakkoliv přitom působí nabubřele, obhrouble, nezápadně nebo jako z reklamy na Budvar: „Ne z nás dělá to, čím jsme.“A teď zkuste hádat, která z těch variant přitáhne voliče. Zbyněk Petráček

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.