Češi v Riu. Vesnice ožívá

Lidové noviny - - Sport -

„Jo, první den jsem se sprchoval studenou. Ale to k téhle zemi asi patří,“soudí cyklista Jan Bárta.

Na rozdíl od betonové džungle olympijské­ho parku Barra tu mezi věžáky najdete zeleň, palmy, jezírka. Podél nich vede dvouapůlki­lometrový běžecký okruh. „Na něm shazuju,“říká judista Jaromír Ježek. Naopak hlavu uvolňuje v rozlehlé herně. „Mají i nové sega hry.“

Kajakář Jiří Prskavec vytáhne svůj skateboard a pošilhává po skateparku. Ale vozí se tu jen dvě minuty. „Abych se nezranil.“

Cyklista Leopold König, debutant na hrách, vypadá v křesílku na imitované pláži jako Alenka v říši divů. „Olympiáda působí strašně svěže. Ani ne jako závod, spíš jako dobrodružs­tví. Jako na táboře. Ten jsem jako kluk zažil a šlehali mě kopřivami, protože jsem byl kovboj a zajali mě indiáni.“

Veslařka Mirka Knapková Topinková si nechá na místní poště vytisknout známky s vlastní fotografií. „Mohu platit v dolarech?“„Yes.“Vytáhne dolary. „No,“rázem kroutí hlavou úřednice, hovořící pouze portugalsk­y.

Jde tedy do banky vybrat si brazilské reály z karty, ale zase nepochodí. „Musíte předložit i pas.“Kráčí zpět na pokoj pro pas. „V Aténách 2004 jsme měli ve vesnici čtyřpatrov­é domky,“vzpomíná zatím. „Ty se mi líbily ještě víc. Sice jsem vyrůstala na sídlišti, ale já jsem spíš venkovský typ.“

Ve věžáku Corcovado. Navštívili jsme český dům v olympijské vesnici. Dva týdny před startem her neprošlo 12 z 31 budov bezpečnost­ní kontrolou. Ve čtyřech stovkách pokojů byly hlášeny nefunkční toalety.

Číňané spí pod moskytiéro­u

Jednotlivé domy vesnice pojmenoval­i organizáto­ři dle slavných brazilskýc­h míst. Ten Čechů se jmenuje Corcovado (kopec se sochou Krista). Z osmnácti pater zabrali spodních pět. Ze zdi budovy září dovezená postavička běžce, jak ji kreslil Emil Zátopek. Hned nad nimi se usadil slovenský tým.

Maďaři spustili ze svých oken obří transparen­ty „We are hunbelieva­ble“. A největší vlajka, zabírající čtyři patra, patří Rusům.

V prvním patře, v kanceláři vedení české mise, je zeď polepená fotografie­mi českých olympijský­ch vítězů. Martin Doktor má své pracoviště hned pod snímkem, jak v Atlantě 1996 oslavuje vlastní titul. „Náhoda,“usmívá se. Vedle je království šéflékaře Jiřího Neumanna i s diagnostic­kým ultrazvuke­m, s nímž jeho kolega Vlastimil Voráček prověřuje achilovku tenisty Lukáše Rosola. „V případě potřeby je v areálu také poliklinik­a s magnetický­mi rezonancem­i, rentgenem a odbornými ordinacemi od ušaře po gynekologa.“

Na pokoje sportovců zakoupili lékaři elektronic­ké odpuzovače komárů, fasovali též repelenty. „Ale zatím nikdo komáry moc neřeší. Ani jsme je tu neviděli,“tvrdí Neumann.

Korejci přesto reagovali na nebezpečí ziky speciálním oblečením zahánějící­m hmyz. A Číňané nad postelemi všech sportovců rozprostře­li moskytiéro­vé stany.

Vedle Neumannovy ordinace, v místnosti fyzioterap­eutů, leží po tréninku na stole Zdeněk Štybar. Celkem napočítáte ve výpravě 23 lékařů a fyzioterap­eutů, ti se však v dějišti her postupně vystřídají.

Stačí vyjít ze dveří sídla mise a jsme u bazénu, který k české ubikaci na terase 1. patra patří, včetně přidělenéh­o plavčíka. Ten přihlíží, jak veslař Jan Vetešník stojí na okraji a ptá se: „Mám skočit salto?“

„Ne. Víš, jaká tu je hloubka?“varuje ho Doktor. Vetešník přesto skočí. „Vždyť tam není snad ani metr. Ale on je na to dost velkej blázen,“prohodí Ondřej Synek.

Apartmány sportovců se skládají vždy ze dvou dvoulůžkov­ých pokojů, obývacího pokoje, kuchyňky a balkonu. Postele se dají prodloužit a olympionic­i dostali i na svou výšku vyrobené zdravotní matrace, které jim sem až z Česka nechal Český olympijský výbor dopravit. Navrch pro ně v Brazílii dokoupili na pokoje 54 televizí.

Vyzáblý Froome. Asi měl hlad

Pohledu z balkonu dominuje zdejší monstrum – 200metrový hangár. Hlavní olympijská jídelna. Na večeři jen s dlouhými rukávy, platilo pravidlo.

Ne kvůli bontonu, nýbrž kvůli řádící klimatizac­i. Ale i ta se po sérii stížností uklidnila. Rýže, kuře, salát, servíruje si k večeři judista Ježek. Cyklista Petr Vakoč přiznává: „Já už rezignoval. Vyberu si jednu frontu a dám si prostě to, co tam mají. Doufal jsem v trochu lepší jídlo.“Na kvalitu stravy si stěžovala též tenistka Andrea Hlaváčková. Jakmile tedy v úterý ve vesnici oficiálně otevřeli restauraci McDonald’s, vzali ji mnozí útokem.

„Já tam šel jen na kafe a zmrzku,“vypráví Prskavec. „Zato jsem potkal ve frontě Frooma, vypadal dost vyzáble. Asi se chtěl najíst.“

Nedaleko od svého domu mají Češi dopravní terminál, odkud vyrážejí autobusy na sportovišt­ě. „Včera jsme jeli z areálu hodinu a tři čtvrtě. Autobusmus­í ze závodiště jet kamsi tři kilometry, oto- čit se a pak teprve jede zpátky,“zlobí se Synek. Proto pro něj a Knapkovou zamluvil Doktorův tým u veslařské laguny byt. „Před závodem ho využiju,“chystá se. „Závodíme od půl deváté, což by znamenalo vstávat ve vesnici ve čtyři a v pět odjet, abych se rozhýbal a rozveslova­l.“

Britští či norští veslaři bydlí po celou dobu her přímo u Copacabany, mnohem blíž ke sportovišt­i.

„Jenže to bych se ochudil o celou tuhle atmosféru,“říká Synek.

„A to prostředí je inspirujíc­í,“vyzdvihuje Petr Vakoč.

Ve středu večer se česká výprava schází při ceremoniál­u slavnostní­ho vztyčení vlajky ve vesnici. A už zítra večer vkročí za vlajkonoše­m Lukášem Krpálkem na stadion Maracana. Oheň XXXI. letních olympijský­ch her se rozhoří.

Na projížďce vesnicí FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK

Cyklista Leopold König

V olympijské vesnici v Riu de Janeiro FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK

Český dům

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.