Trump zamířil k „násilníkům“

Lidove noviny - - Svět - LEONA ŠLAJCHRTOVÁ

Republikánský kandidát Donald Trump uspěl v primárkách i díky kritice jižního souseda – Mexika. Včera zemi „násilníků a drogových dealerů“vyrazil nečekaně navštívit, pár hodin před plánovaným projevem o přistěhovalectví.

WASHINGTON/PRAHA Mexičtí přistěhovalci. Jedno z klíčových témat předvolební kampaně, díky němuž Donald Trump v uplynulém roce sbíral hlasy po celých Spojených státech.

Sedmdesátiletý realitní magnát z New Yorku si od chvíle, kdy oznámil, že se pokusí získat křes- vším neustoupil ze svého slibu, že pokud v listopadu vyhraje prezidentské volby a v lednu se ujme nejvyššího úřadu v USA, zařídí, aby na americko-mexické hranici brzy stála zeď. Navíc zaplacená z peněz Mexičanů. Zkrátka Trumpův vztah k jižnímu sousedovi se zdá být vcelku jasně čitelný.

I proto včera americká média hlasitě komentovala jeho nečeka- né rozhodnutí Mexiko navštívit.

Trump využil nabídky mexického prezidenta Enriqueho Peni Nieta, jenž minulý pátek do své země pozval oba favority na post příštího amerického prezidenta – jak republikána Donalda Trumpa, tak jeho demokratickou sokyni Hillary Clintonovou. A zatímco Clintonová prostřednictvím svého týmu diplomaticky odpovědě- la, že co „nejdříve velmi ráda přijede“, Trump nikterak neotálel a hned začátkem týdne oznámil, že přijede, a to ve středu.

V den, kdy se chystal k dalšímu ze svých projevů k americkým občanům. Po představení svých ekonomických a zahraničně-politických vizích, včera hodlal vystoupit v arizonském Phoenixu, aby promluvil právě i o při- stěhovalectví. V době uzávěrky tohoto vydání se tak ještě nestalo.

„Trump si uvědomil, že tohle je vynikající načasování něco takového udělat a snaží se to spojit dohromady na poslední chvíli,“citoval prestižní server Politico.com zdroj z jeho kampaně. „Je to jako by už nyní vyjednával jménem Ameriky,“dodal s tím, že na schůzce v prezidentském paláci by Trump mohl například souhlasit s „deportacemi jen zločinců, pokud mexický prezident rovněž nabídne nějaký ústupek“.

Nejsi vítaný, Trumpe

Oznámení o Trumpově cestě na jih vyvolalo v Mexiku ostrou reakci místních. Mnozí zkritizovali svého prezidenta, že slouží „coby nástroj propagandy největšího nepřítele“.

Pena Nieto se přesto – jak už dříve uvedl – snaží o navázání dialogu s možnou příští hlavou státu sousední země a hlavně země, na které Mexiko obchodně do značné míry závisí. Ostatně i peníze, jež do země proudí od Mexičanů, kteří se uchytili na severu, jsou pro středoamerickou zemi velmi důležité.

Nicméně ani Pena Nieto se před časem neudržel, když zjara řekl, že Trumpova slova lze srovnávat s rétorikou Benita Mussoliniho či Adolfa Hitlera. „Hitler, Mussolini, všichni víme, jak to dopadlo,“uvedl v březnu v souvislosti s newyorským developerem. Později prezident vysvětloval, že jeho příměr byl jen „snahou o zamyšlení a připomenutí, čeho všeho lidé dosáhli a čeho je možné dosáhnout“.

Názorově široce rozkročený Trump se rozhodl sejít s mexickým prezidentem. FOTO REUTERS

Překvapivý krok.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.