Gardepánem Věry Čáslavské

Lidove noviny - - Názory -

Vsobotu jsme se v hospůdce na Vyšehradě po čase opět sešli k abiturientskému srazu, my Havlovi sirotci, bývalí zaměstnanci jeho prezidentské kanceláře. Jsou to vesměs fajn lidi, které vždycky rád uvidím, ale já se nejvíc těšil na Věru Čáslavskou, jednu z nejúžasnějších dam, kterou jsem měl tu čest kdy potkat. Nemohl jsem tušit, že jí na tomto světě zbývá už jen pár hodin. Takže hrst vzpomínek…

Poprvé jsem si jí určitě všimnul až při olympiádě v Mexiku v osmašedesátém, jelikož mě jako puberťáka zajímal hlavně fotbal a nějaká sportovní gymnastika mi byla úplně ukradená. Ale i tak mi došlo, že se stala symbolem odporu proti okupaci. Postupně jsem se dozvídal o její občanské statečnosti za normalizace, kdy na rozdíl od jiných třeba odmítla odvolat podpis petice Dva tisíce slov. Ani ve snu by mě ovšem nenapadlo, že se v létě roku 1990 staneme kolegy „u Havla“, kde pracovala coby poradkyně pro sociální otázky a pro sport.

Už si po těch letech nevzpomenu na naše úplně první setkání, mám dojem, že to bylo při předvolebních spanilých jízdách na Havlovy mítinky, které jsem uváděl, ale hned nabídla tykání a já měl pocit, jako bychom se znali léta. A na českobudějovickém náměstí jsem si po jejím boku zazpíval hymnu a Ach synku, synku. Intonovala bezchybně. Pak jsme vedle sebe seděli na slavném koncertu Rolling Stones na Strahově a Věra při pohledu na nadšené desetitisíce diváků pravila, že jí to sjednocení připomíná Letenskou pláň z listopadu, a prorocky zavěštila, kdoví, kdy se bude opakovat.

Na Hradě to byla dřina perná a vyčerpávající a báchorkám o mejdanech od rána do večera se musím útrpně smát. Když se však dožil šedesátky scenárista a šéf našeho oddělení vnitřní politiky Jiří Křižan, nešlo to opomenout. Odjeli jsme slavit do Hustopečí a při náležitě bujarém večírku došlo k události, na kterou nikdy nezapomenu. Zrovna se rozparádila cimbálovka a mě napadlo, že si řeknu Věrce o tanec. Do StarDance bych se zrovna nehrnul, ale v mládí mě to na parketu vážně bavilo. Tančila báječně, zlehka, a já si připadal jako Fred Astaire, který našel svou Ginger Rogersovou.

Když se blížila před čtyřmi roky první přímá prezidentská volba a padala jména různých kandidátů, myslel jsem to vážně, když jsem v tomto listu navrhl v Posledním slově ji. Pár dnů po otištění článku jsme se potkali na narozeninách Marty Kubišové a pěkně mi vynadala: „Prosím tě, ty ses zbláznil? Já se právě vrátila z Mexika, o ničem nevěděla a pořád mi chodí esemesky od kamarádů, jestli to beru!“

Naposledy jsme se viděli, tuším, předloni, při vzpomínce na sametovou revoluci v Divadle Na zábradlí. Loučili jsme se u šatny a Věra byla plná nadšení z ženského Alo Tria Bandu, který tam vystupoval. Akorát mi, popleta jedna, tvrdila, že v něm zpívá dcera Waldemara Matušky. Těsně vedle. Martinu usvědčuje příjmení Menšíková z jiného otce. Tak ať si to teď všichni u nebeského baru vyříkají.

Tančila báječně, zlehka a já si připadal jako Fred Astaire, který našel svou Ginger Rogersovou

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.