Hlásím se za mříže.

Lidove noviny - - Front Page - MARTIN SHABU

Marek Dalík dorazil včera do ruzyňské věznice zhruba 20 minut před stanoveným termínem. Panovaly přitom obavy, zda k výkonu trestu nastoupí, neboť den předtím odletěl do ciziny. Bývalý lobbista a přítel expremiéra Mirka Topolánka by si měl odpykat čtyřletý trest za podvod. Vše ještě může změnit dovolání k Nejvyššímu soudu. PRAHA Dovolená v italském letovisku Monte Argentario, večeře v luxusních restauracích a záliba ve sběru cenných uměleckých děl. Tyto radosti života, na které byl zvyklý, bude muset Marek Dalík na čas pustit z hlavy. Od včerejška je jedním z obyvatel vazební věznice Praha Ruzyně, kde si trest odpykávají i pravomocně odsouzení.

Někdejšího vlivného lobbistu a přítele expremiéra Mirka Topo-

lánka tam čeká zcela odlišný režim. Budíček o půl šesté, přísná pravidla chování a omezení týkající se takových banalit, jako je například nakládání s penězi. Pro Dalíka, který byl odsouzen v kauze armádních obrněnců Pandur na čtyři roky, půjde o citelnou ránu.

Vítej v pekle!

Samotný nástup do Ruzyně provázela napjatá atmosféra. Špalír novinářů, kteří postávali od včerejšího dopoledne před branou, netrpě-

livě vyhlížel známou postavu. Dalík totiž den před nástupem odletěl do ciziny a panovala nejistota, zda se do čtvrtečních šestnácti hodin do věznice skutečně dostaví.

Když se nakonec v 15.38 před vstupní branou objevil, z oken věznice se ozýval smích a výkřiky vězňů: „Vítej v pekle!“

Na ramenou nesl Dalík tašku a v ruce držel desky s dokumenty. S novináři nepromluvil.

I přes nesnadný nástup má Dalík přece jen štěstí. Ruzyně totiž

patří mezi lépe hodnocené české věznice.

„Co si pamatuji, tak ve výkonu trestu vedení ruzyňské věznice stojí o prvotrestané, kteří tolik nezlobí. Nechtějí, aby jim tam delikventi tropili nepořádek,“uvedla pro LN Marie Benešová (ČSSD), exministryně spravedlnosti a bývalá nejvyšší státní zástupkyně.

Pestrá směs zločinců

I tak se ale Marek Dalík musí připravit na těžké chvíle. Ihned po

nástupu jej čeká standardní byrokratické kolečko – odevzdat všechny osobní věci a podrobit se sérii vyšetření.

„Co se týče režimu, tak je to tam – z toho, co vím od klientů, za kterými jsem tam chodil – přijatelnější než jinde. Nejsou tam rozhodně žádní vrazi a doživotně odsouzení zločinci,“řekl LN známý pražský advokát pod podmínkou zachování anonymity. I tak jde ale podle něj o pestrý mix zločinců.

Na specializovaných webech, které se životu ve vězení věnují, se Ruzyně objevuje spíše mezi těmi přijatelnějšími místy pro odpykání trestu.

„Patří dlouhodobě k lepším věznicím. Pokud se vězeň chová slušně, má možnost rozvoje, lepšího kontaktu s rodinou v podobě vycházek apod. A možnost podmíněného propuštění je na Ruzyni poměrně vysoká. O něco horší je to v oddělení s ostrahou. Věznice si odsouzené velmi vybírá. Je tedy obtížné se sem dostat,“lze se dočíst na stránce obase.cz. Jediné, v čem Ruzyně pokulhává, je podle tohoto webu kvalita stravy – na škále od jedné (nejhorší) do desíti jí patří čtyřka.

První hodiny a dny

Jak tedy první dny odsouzených vlastně vypadají? Mezi prvotní úkoly Vězeňské služby, která na chod věznic dohlíží, patří osobní prohlídka. Tu provádí vždy osoba podle pohlaví odsouzeného.

Dále je nutné přijmout potřebná hygienická a protiepidemická opatření, aby se v uzavřeném objektu nerozšířil nějaký druh nákazy.

Novopečení obyvatelé Ruzyně jsou také zevrubně poučeni o svých právech a povinnostech. Jde především o možnost nákupu potravin a věcí osobní potřeby, zdravotní péči, duchovní a sociální služby, ale i kulturní a sportovní vyžití.

Citlivá jsou ale především omezení, která se týkají kontaktu s okolním světem. Přísným podmínkám podléhá užívání telefonu, návštěvy, možnost přijetí balíčku a nakládání s penězi.

Seznam věcí a předmětů, které může mít Dalík u sebe, se pečlivě hlídá. Pokud by chtěl něco navíc, potřebuje souhlas šéfa věznice. Ostatní je uschováno u Vězeňské služby, případně – pokud úschova možná není – odesílá se na ná- klady vězně osobě, kterou si na svobodě určí.

Standardně stráví novopečený obyvatel na přijímacím oddělení týden. Po zdravotních a dalších vstupních kontrolách se odesílá speciální zpráva na generální ředitelství Vězeňské služby.

Následuje rozhodování o definitivním umístění daného vězně. Vzhledem k naplněnosti věznic není jisté, zda odsouzený – v tomto případě Dalík – v Ruzyni bude po celou dobu výkonu trestu. Na umístění odsouzeného do konkrét- ní z více než tří desítek věznic má vliv více okolností. Důležitá bývá především skutečnost, kde žije jeho rodina a blízcí.

Jak zacházet s odsouzeným

Vězeňská služba dále pro Dalíka vypracuje individuální program zacházení. Ten zohlední délku trestu, charakteristiku jeho osobnosti a příčiny trestné činnosti. Obsahuje rovněž metody práce s odsouzeným či způsob a četnost jeho hodnocení. Program je komplexním materiálem, který určuje i možnosti zaměstnávání a účast na pracovní terapii a vzdělávání.

Řádný nástup do věznice a způsob, jakým se s novými pravidly sžije, se mohou odrazit v celkové době, kterou Dalík za mřížemi stráví. Po polovině trestu může vězení za dobré chování opustit.

Existuje ale ještě další možnost. Dalíkův právní zástupce podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Pokud by mu soud vyhověl, mohl by zrušit předchozí verdikt. Dovolání však nemělo vliv na odklad nástupu do výkonu trestu.

Zatímco lobbisté Marek Dalík a Roman Janoušek nastoupili do výkonu trestu, jiní „prominenti“se vězení či vyšetřování vyhýbali.

Prvním velkým „uprchlíkem“byl v roce 2005 Radovan Krejčíř. Ze své vily se vytratil během policejní domovní prohlídky. Kvůli útěku tehdy rezignoval policejní prezident Jiří Kolář. Nejdříve Krejčíř pobýval na Seychelách, v roce 2007 se vydal do Jihoafrické republiky. Tam byl letos v únoru odsouzen k 35 letům vězení.

Tomáš Pitr měl v červnu 2007 nastoupit na pět let do vězení. Jenže utekl a přes Slovinsko a Chorvatsko se dostal do Švýcarska. V roce 2010 jej policie dopadla. Na konci roku 2012 byl podmínečně propuštěn.

Před nástupem do vězení na přelomu let 2012/2013 utekl – dosud neznámo kam – exposlanec ČSSD Petr Wolf.

Nástup za mříže.

Marek Dalík patřil v době premiérování Mirka Topolánka k jeho nejbližším spolupracovníkům. Na dovolené v toskánském Monte Argentariu (vlevo) je spolu v roce 2009 zachytil bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Včera někdejší vlivný lobbista nastoupil k

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.