Průzkumy věští prohru CDU

Lidove noviny - - Svět - BERLÍN

V nedělních volbách v německé spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko by se pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) mohla stát druhou nejsilnější stranou zastoupenou v zemském sněmu. Naznačuje to průzkum veřejného mínění, který zveřejnil časopis Cicero.

O tři procentní body by AfD podle ankety překonala i křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Vítězství ve volbách v nejchud- ší z německých spolkových zemí průzkum přisuzuje vládní Sociálnědemokratické straně (SPD), která by podle něj získala 28 procent hlasů. Jen o pět procentních bodů méně by dostala AfD, a stala by se tak druhou nejsilnější stranou v zemském sněmu ve Schwerinu.

CDU by s 20 procenty hlasů skončila podle ankety až na třetím místě. Do parlamentu by se s 15 procenty hlasů dostala ještě postkomunistická strana Levice a s šesti procenty Zelení. Ze sněmu naopak zřejmě po deseti le- tech vypadne krajně pravicová Národnědemokratická strana (NPD), jejíž voliči podle komentátorů z velké části přešli právě k AfD. Pokud by AfD získala vyšší počet hlasů než CDU, byla by to podle německých médií pro kancléřku obzvlášť hořká prohra.

Právě Meklenbursko – Přední Pomořansko je totiž její domovskou zemí. Od roku 1990 kandiduje Merkelová do Spolkového sněmu za pomořanský volební obvod, do nějž patří mimo jiné město Stralsund či ostrov Rujána. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.