Pochybné rady OVB už stály miliony korun

Lidove noviny - - Ekonomika - VOJTĚCH WOLF

PRAHA Snímek Rada nad zlato dokumentaristy Jakuba Charváta ukázal na pochybné praktiky a chování některých poradců poradenské společnosti OVB Allfinanz. Společnost už v minulosti čelila různým postihům regulátorů, přesto trvá na tom, že dokument je účelově sestříhaný a nevyvážený.

Charvát kvůli filmu čelí ze strany OVB žalobě a žádosti o odškodnění ve výši sto tisíc korun. Ovšem poté, co jako první upozornil na potíže dokumentaristy server Lidovky.cz, zvedla se vlna solidarity a lidé mladému režisérovi na transparentní účet přispěli ke včerejšku 231 460 tisíc korun.

Na sporné chování OVB nicméně ukazují i pokuty, které společnost dostala v minulosti. Několikamilionový postih vyměřila firmě několikrát Česká národní banka, pokutu jí udělila i dnes již neexistující Komise pro cenné papíry. Společnost figurovala i v kauze Helvag z přelomu 90. let a nového tisíciletí, kdy více než tisícovka českých klientů přišla kvůli radám OVB o stovky milionů korun.

Naposledy letos na jaře potvrdila ČNB své rozhodnutí z listopadu 2015, kdy společnosti udělila pětimilionovou pokutu za to, že prodávala investiční životní pojištění jako spoření, čímž podle ČNB porušili poradci „zákaz užívání nekalých obchodních praktik“. Konkrétně měli lidé ve službách OVB opakovaně prezentovat klientům životní pojištění jako spoření, respektive spořicí účty.

Problémem bylo, že poradci jaksi „opomněli“zmínit, že výše původně sjednaného pojistného, respektive jeho změna (snížení) a skutečná délka trvání smlouvy má, především pak v prvních letech trvání smlouvy, významný či zásadní vliv na možnou výši výběru peněžních prostředků.

OVB v reakci na to uvedla, že připomínky ČNB zapracovala již v roce 2012 a většinu stížností považuje jen za součást konkurenčního boje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.