Přehlížená kolektivní sebevražda

Po českých silnicích jezdí až milion vozidel bez filtru, vypouštějí rakovinotvorné látky

Lidove noviny - - Front Page - ELIŠKA NOVÁ

PRAHA Za necelou hodinu všedního dne projelo v pražských ulicích 27 aut, jimž s největší pravděpodobností chyběl filtr pevných částic. Lapač, jenž zachytává rakovinotvorné látky, majitelé vozů často odstraňují nebo ho mají nefunkční. Filtr je totiž po čase nutné vyměnit a nový stojí až několik desítek tisíc. Tyto filtry částic při- tom mají mít všechna moderní dieselová auta. Jenže chybí kontroly.

Čísla na přístroji začnou zběsile stoupat. Kolem právě projelo černé BMW. Dva výfuky na přitažlivém zadku auta nekouří o nic víc než u jiných. Přesto právě tento bavorák s téměř stoprocentní jistotou nemá filtr. Přístroj, jenž umí měřit nebezpečné nanočástice vypouštěné do ovzduší, ukazuje hodnotu přes milion.

Přesný odhad, kolik takových aut v Česku jezdí, neexistuje, přesto se mluví až o milionu vozidel. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) hovoří o společností přehlížené kolektivní sebevraždě. Státu ovšem chybí nástroje, jež by takové jednání dokázaly postihnout. Přístrojem, který umí změřit nebezpečné částice unikající do vzduchu, disponuje Ústřední automotoklub, který spolu s Čes- kým vysokým učením technickým mapuje rozsah nešvaru.

„Přístroj počítá částice až do rozsahu dvou milionů a ukazuje, kolik jich je v kubickém centimetru. Když někdo filtr nemá, čísla jdou až do milionů, obecně uznávaná hranice, která neškodí zdraví, je přitom 30 tisíc částic,“vysvětluje odborník naměřicí technologieMiloslav Moc ze společnosti Testo. Pokračování čtěte na straně 2

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.