Deset procent? Míříme výš

Lidovci a Starostové schválili koalici pro podzimní volby Souhru ale mohou zvrátit Čunkovy ambice

Lidove noviny - - Domov - MICHAELA KABÁTOVÁ

PRAHA Kdyby se v politice měřilo jen ambicemi, bylo by uskupení lidovců a Starostů jasnou divokou kartou podzimních parlamentních voleb.

Dvojkoalici o víkendu schválilo jak předsednictvo Starostů a nezávislých (STAN), tak celostátní konference lidovců. Zastoupení obou stran má být zhruba půl na půl. „Shodli jsme se na prioritách programu. Shodli jsme se na tom, že v osmi krajích by měl být lídr za KDU-ČSL a v šesti krajích lídr za Starosty,“uvedl předseda STAN Petr Gazdík.

Uskupení, které by podle něho v konkrétním kraji nemělo lídra, by na kandidátce dostalo druhé místo.

Lidovci: 39 pro, 31 proti

Interní hlasování obou stran ale ukázalo, že nadšení pro dvojkoalici už tak proporcionální není. Pro přijetí nabídky, kterou hnutí dostalo od lidovců, bylo 81 procent členů vedení STAN. Na víkendové celostátní konferenci lidovců v Jihlavě už ale tak poklidně jasná atmosféra nepanovala. Vznik koalice prošel v tajné volbě těsně – pro bylo 39, proti 31 hlasů.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek byl přesto optimistický: „Rozhodli jsme, že chceme společně se Starosty vytvořit předvolební koalici a ucházet se o přízeň těch 30 procent voličů, kteří nechtějí ani pravicový liberalismus, nechtějí ani levici, nechtějí ani nestandardní populisty.“

Definitivně ovšem musí dohodu ještě potvrdit celostátní sněm Starostů, který se uskuteční v so- botu v Praze. Podobně se čeká na sjezd lidovců.

Možnost, že by lidovci mohli od dohody odstoupit, je podle něho v rovině teorie: „Samozřejmě nejvyšším orgánem strany je celostátní sjezd. Ale já to nepředpokládám,“uvedl Bělobrádek.

Předseda lidovců bude muset dost možná překonat jednu silnou překážku – kandidaturu senátora a hejtmana Jiřího Čunka do čela strany. Ten totiž tuto možnost v rozhovoru pro Seznam.cz nevyvrátil. Odpůrci dohody navíc byli zejména z Moravy. „Nemohu to vyloučit. Když jsem ve městě a nelíbí se mi tam, tak prostě kandiduju, abych ho mohl řídit a změnit to. A můžu se rozhodnout až přímo na sjezdu.“V čele strany byl už jednou byl, a to od prosin- ce 2006 do května 2009. Bělobrádkovi navíc Čunek vyčítá, že začal vyjednávat o koalici se Starosty příliš pozdě. „Aby se lidé v jednotlivých organizacích o všem dozvěděli, dokázali to vstřebat a pak se dokázali podle toho chovat,“řekl minulý týden ve středu Čunek.

Současný předseda Bělobrádek se už vyjádřil, že se na Čunkovu případnou kandidaturu těší. Neodpustil si ale poznamenat, že v porovnání s ním má senátor méně zkušeností, co se týče předsednictva strany i vlády: „Protože jsem daleko déle předsedou strany než on a déle členem vlády než on.“

Bělobrádka už včera podpořil místopředseda strany Jiří Bartošek. Těsné hlasování delegátů na víkendovém sněmu podle něho jeho pozici neoslabilo. „Na předsedovi je v současné době především to, aby dokázal kvalitně zvládnout kampaň,“řekl v diskusním pořadu ČT Bartošek.

Oba lídři stran po víkendových jednáních působí, že je vše připravené ke zdárné spolupráci. Jak klidné vyjednávání bude, ukáže sestavování kandidátek zvlášť v některých krajích.

Podle informací LN má být celostátní jedničkou Pavel Bělobrádek, jak psal dokonce sám spolustraníkům.

Starostové by pak rádi prosadili některá výrazná jména do krajských kandidátek. Místopředseda hnutí Stanislav Polčák již dříve zmínil například předsedkyni SNK-ED Zdeňku Markovou z Vysočiny nebo karlovarského primátora Petra Kulhánka.

Pokud vše dobře dopadne, bude tato koalice bojovat o překročení desetiprocentní hranice pro vstup do sněmovny. Kdyby strany kandidovaly jednotlivě, stačilo by jim pět procent.

Předvolební průzkumy přisuzují lidovcům zhruba šest procent hlasů, Starostům kolem dvou procent. Už v pátek Gazdík ale poznamenal, že hranice 10 procent není pro tuto koalici překážkou. „Věříme, že společně můžeme být třetí silou, která získá 15 a více procent hlasů voličů.“

Obavy nemá ani místopředsedkyně lidovců Zuzana Roithová. Uvedla, že po sečtení hlasů v posledních sněmovních volbách a určitých propočtech hlasů z krajských voleb mohou oba subjekty dohromady počítat s 500 tisíci voličskými hlasy. „I to samo o sobě stačí bohatě na překročení té desetiprocentní hranice. My ale míříme výš,“řekla Roithová.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

Tvrdí, že s vyjednáváním dvojkoalice se začalo pozdě FOTO MAFRA – JAN SALAČ

Jiří Čunek

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.