Šlechtová chce změnit služební zákon

Lidove noviny - - Domov -

PRAHA Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) chce změnit služební zákon. Zejména by se podle ní měly zmírnit podmínky pro nabírání nových úředníků, protože v současnosti je obtížné obsadit volná místa.

Ministryně to včera řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle Šlechtové bylo nutné přijmout služební zákon, protože bez něj Česku hrozilo, že by přišlo o přístup k dotacím z Evropské unie.

Jak uvedla, na ministerstvu pro místní rozvoj se sešlo 160 podnětů na změnu zákona. Jeden z bodů zákona, který Šlechtová kritizuje, je nabírání nových úředníků. „Podmínky služebního zákona jsou velmi striktní na přijímání státních úředníků,“řekla. Na jejím ministerstvu se podle ní už čtyři měsíce nedaří přijmout náměstka pro veřejné zakázky, protože do výběrového řízení se kvůli požadovaným podmínkám nikdo nepřihlásil, a to i přesto, že plat náměstka je vyšší než plat ministra. „V každém případě by se měly zmírnit podmínky přijímání do úřadů,“řekla. Služební zákon upravuje práva a povinnosti úředníků ve správních úřadech. Měl by zajistit odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci státní správy. Účinný je od ledna 2015. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.