Kardinál žil z božské energie

Lidove noviny - - Miloslav Vlk - KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Zdravotní stav kardinála Vlka se začal výrazně zhoršovat v roce 2016. Na základě podrobnějších vyšetření mu nakonec byla potvrzena rakovina plic s metastázemi do kostí. „Diagnózu přijal v klidu, a když mu ji sdělovali páni profesoři, byl to on, kdo je podepíral a ujišťoval, že je na správné cestě, protože už vícekrát se mu zdálo, že odejít ‚tam‘ je to nejsprávnější řešení,“informovaly tehdy kardinálovy oficiální stránky.

„Včera už byl stav velice závažný, panu kardinálovi selhávala játra. Vzhledem k tomu, že už v minulosti byly takové výkyvy, nechtěli jsme vyvolávat paniku. Odchod byl ale klidný. Byl na tu situaci připraven už v minulých dnech,“řekl v sobotu serveru Lidovky.cz Antonín Randa, předseda občanského sdružení Cesta 121, které o kardinála pečovalo.

Demokracii chtěl stavět na duchovních hodnotách

Ze zkušeností s diktaturou si odnesl i hluboký pocit, že revoluce v roce 1989 byla příliš sametová. Měl za to, že rodící se demokracii by slušelo, aby odvrhla komunismus jako zločineckou ideologii a začala stavět na duchovních hodnotách. Transformace ho zklamala, protože, jak říkal, přerodu republiky se ujali pragmatici a „ekonomisté s marxistickým myšlením“, do kteréžto kategorie řadil i exprezidenta Václava Klause.

Neztrácel ale naději ani humor v žádných časech, jak dokládá jedna historka ze sklonku 60. let. Státní bezpečnost ho na českobudějovickém biskupství bedlivě sledovala. Naproti budovy stál dnem a nocí agent a pozoroval, jestli je rozsvíceno, nebo zhasnuto, aby měl přehled o Vlkových aktivitách. Kněz se proto domluvil s řidičem, že se schová za sedadla ve voze a nepozorovaně odjede. Když se v deset večer vracel, připlížil se k agentovi zezadu a poklepal mu na rameno. „Říkám mu: Dobrý večer, pane, já vím, co tady máte za úkol. Ale mohli bychom se domluvit, že vám vždy řeknu, když někam půjdu, a mezitím byste mohl jít na pivo,“vzpomínal v rozhovoru pro Aktuálně.cz v roce 2009.

Po celou dobu aktivní církevní služby se mimo jiné intenzivně věnoval majetkovým křivdám z dob komunismu a usiloval o restituční narovnání. To se mu nedařilo, s Václavem Klausem marně hledal společnou řeč. Měl blíž k Václavu Havlovi. Po Klausově vyjádření v pořadu, jehož byli hos- ty, že neví, co by to měla být transformace srdce, že se transformuje leda ekonomika, Vlk pochopil, že společná komunikační základna neexistuje.

Nakonec se ale dočkal, jeho boj úspěšně dotáhl další – stávající – kardinál Dominik Duka, za jehož působení došlo ke schválení restitučního zákona a vracení majetku. I když Vlk neudělal poslední krok v nápravě majetkových křivd, od počátku si uvědomoval, že církev po jejím dosažení čeká nová éra, ve které se musí snoubit dobré hospodaření s péčí o potřebné. „I když nás tolik tísnil a dosud tísní nedostatek finančních prostředků, patříme přesto k těm ve světě bohatším a budeme muset být záhy schopni podporovat ty, kteří jsou opravdu chudí,“řekl před sedmi lety v bilančním rozhovoru s Jiřím Zajícem.

Po odchodu z církevních funkcí se stáhl do soukromí, ale jeho duchovní vliv a autorita přetrvávaly. S věřícími komunikoval i přes internet, vystupoval v médiích, angažoval se ve veřejných věcech.

Vložil se například do kauzy trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, který začal církev ve své diecézi významně otevírat, liberalizovat a posilovat postavení farářů na úkor biskupa. Hlavně ale v roce 2010 udělal ekonomický audit a upozornil Svatý stolec na velmi vážná zjištění, která se vázala k hospodaření jeho předchůdce. Vlk se Bezáka otevřeně zastal, označil ho za čestného člověka a zdůraznil, že nařčení ze svatokrádežnictví je lživé.

Po těžké nemoci zemřel v sobotu ve věku 84 let kardinál Miloslav Vlk. Velká touha po životě u něj byla spojena s bytostnou připraveností „odejít i zůstat“.

Vzkaz od papeže Františka se málem ztratil

Vlk od doby, co se zpráva o jeho trápení proslechla, dostával stovky e-mailů a SMS, sám o tom na konci ledna napsal příspěvek na svůj web, odkud se snažil s věřícími komunikovat. Zprvu si myslel, že zvládne každému odpovědět a poděkovat, ale brzy zjistil, že je to nemožné. A tak mu mezi přáními mnoha sil málem zapadlo jedno obzvlášť výjimečné.

Když poslouchal zmeškané hovory, uslyšel: „Milý kardinále Vlku, tady papež František. Volám, abych vás pozdravil a ujistil vás, že se modlím za vaše zdraví. Velké objetí, ať vám Pán požehná.“Vlk obratem zavolal vatikánskému sekretáři, František pak volal znovu a zase spadl do schránky, protože kardinál vyřizoval jiný telefonát. „Papež se pokusil znovu volat, po třetí. Na záznamníku byl nahrán jen začátek hovoru,“popisoval Vlk na svém webu. Nakonec to vyšlo a muži si popovídali. Pro Vlka to muselo hodně znamenat.

Volala mu i jedna šamanka a nabízela, že na něj přenese energii. To ale nebyla sféra, z níž chtěl čerpat. „Ve svém životě jsem přijal trojí vzkládání rukou biskupa a ten mi předal božskou energii, ze které žiji,“popsal Vlk v jednom ze svých posledních příspěvků.

Pohřeb se uskuteční v sobotu v 11 hodin v katedrále sv. Víta. Pravda bez lásky je tvrdá. Dominik Duka, pražský arcibiskup Bože, přijmi duši svého pokorného služebníka ..., který po těžké nemoci dobojoval svůj celoživotní zápas za svobodu a toleranci. Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět.

Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference Vidět ho modlit se byl vždy velký zážitek a povzbuzení. Vlastně kázal do posledního dechu svým životním postojem. A bylo to silné kázání.

Daniel Herman, ministr kultury (KDU-ČSL), bývalý Vlkův tajemník Dokázal převést církev z totality do svobodné společnosti. Dokázal pevně stát za svým přesvědčením a nedělat kompromisy, které by mu svědomí vyčítalo.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana Odešel člověk hluboké víry a pevných a nekompromisních názorů.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády (ČSSD) Odešel respektovaný člověk, který se nebál chovat podle svého svědomí.

Andrej Babiš, ministr financí (ANO) Byl to statečný, zásadový chlap a velice jsem si ho vážil.

Petr Fiala, předseda ODS V čele s ním se církev vyrovnávala s následky komunistické diktatury a hledala místo v demokratické společnosti.

„Z dějin jsme se aspoň trochu poučili, že pravda bez lásky je tvrdá a může způsobovat i války. Překonání rozdílů, antagonismů a nepřátelství je možné a vzájemné naslouchání a dialog je nástrojem jejich řešení,“uvedl kardinál v jedné ze svých promluv. FOTO

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.