Trump: Němci nám dluží za obranu

Lidove noviny - - Svět - MILAN ROKOS

WASHINGTON/PRAHA Tak pečlivě sledovaná dosud ještě žádná schůzka Donalda Trumpa nebyla. Při páteční tiskové konferenci amerického prezidenta s německou kancléřkou Angelou Merkelovou sledovali reportéři nejen jejich odpovědi, ale i řeč těla a úsměvy. A dlouze pak rozebírali, proč Trump nepodal při focení v Oválné pracovně Bílého domu německé političce ruku, i když mu to sama Merkelová přímo nabídla.

Pro úplnost je však třeba dodat, že ruku si podali už předtím a asi jen Trump ví, zda v hlučném prostředí plném fotografů kancléřku přeslechl, nebo úmyslně ignoroval. Rozdíly mezi nejmocnějším politikem a političkou světa ale vyplavaly na povrch – nehledě na tento incident –, ať už jde o jejich názory, nebo politický styl.

Trump v minulosti Merkelovou ostře kritizoval, neváhal dokonce použít výraz, že kancléřka „ničí Německo“. Právě na to asi Merkelová reagovala na začátku tiskové konference, když s úsměvem prohlásila, že je lepší mluvit spolu než o tom druhém.

Největší spor přineslo jednání paradoxně až den poté, co Merkelová opustila Spojené státy. Za- tímco na tiskové konferenci Trump poděkoval kancléřce za její plán zvýšit výdaje na obranu a ujistil ji o své podpoře Severoatlantické alianci, v sobotu už tweetoval ze svého víkendového sídla na Floridě ve zcela jiném duchu: „Navzdory tomu, co jste slyšeli z falešných zpráv, jsem měl s německou kancléřkou Angelou Merkelovou skvělou schůzku. Nicméně Německo dluží... NATO ohromné množství peněz a Spojené státy musejí být placeny víc za silnou a velmi drahou obranu, kterou poskytují Německu!“napsal.

Trumpovo vyjádření včera odmítla německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která zdůraznila, že německé obranné výdaje zahrnují i financování mírových misí OSN a Evropské unie stejně jako příspěvky k boji proti teroristům z takzvaného Islámského státu. NATO sice od svých členů očekává příspěvky na obranu ve výši dvou procent HDP, to však nyní splňuje jen zlomek z 28 členských států Aliance. Německo dává nyní na obranu 1,2 procenta HDP, na kýžená dvě procenta chce dosáhnout až během deseti let.

Takto NATO nefunguje

Na Trumpův tweet v sobotu odpověděl i Ivo Daalder, který byl v letech 2009 až 2013 nejvyšším americkým představitelem při Alianci. „Promiňte, pane prezidente, takto NATO nefunguje,“citoval z jeho tweetu deník The Guardian. „USA si samy rozhodují o svém příspěvku k obraně Aliance. Není to finanční transakce, kdy by státy NATO platily Spojeným státům za to, že je budou brá- nit. Je to součást našeho smluvního závazku,“vzkázal Daalder Trumpovi s tím, že nejde o žádnou „laskavost vůči Evropě“.

Očekávaný nesoulad obou politiků nastal i v otázce obchodu, kde nový americký prezident razí heslo „America především“. Trump v pátek opět kritizoval americké obchodní dohody s Německem, které jsou podle něj pro Washington nevýhodné. „Řekl bych, že vyjednavači za Německo odvedli mnohem lepší práci než ti američtí,“prohlásil s tím, že by smlouvy chtěl narovnat.

Merkelová ale zdůraznila, že o obchodních dohodách její země už vyjednává Evropská unie, jíž tuto pravomoc Německo svěřilo. „Německý úspěch je nerozlučně spojen s úspěchem Evropské unie,“hájila Merkelová sjednocenou Evropu. Jasně se tak vymezi- la vůči Trumpovi, který se radoval nad brexitem a neskrýval nechuť vůči Unii.

Právě obchodu se týkala i jedna z nepříjemných otázek na Trumpa od německých novinářů. Když se reportérka Kristina Dunzová Trumpa zeptala na jeho izolacionistickou politiku, prezident nakvašeně odpověděl, že ji zajímají „fake news“(falešné zprávy). „V Bílém domě už není zvykem, že na těžké a nepříjemné otázky dostaneme faktické odpovědi,“napsala ve svém článku Dunzová.

Američtí reportéři akreditovaní v Bílém domě otázky svých německých kolegů ocenili. „Německý tisk nás zahanbil,“soudí Tara Palmeriová ze serveru Politico.

Příspěvek na obranu Aliance není finanční transakce, kdy by státy NATO platily USA za ochranu, vzkázal Trumpovi Ivo Daalder, bývalý vysoký představitel Spojených států při Alianci.

Komentář k tématu čtěte na straně 10

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.