Pobožného střelce nacisté živého nedostali

Lidove noviny - - Front Page - ZBYNĚK PETRÁČEK

PRAHA Dnes je tomu 75 let, co v přestřelce s gestapem padl štábní kapitán (generál in memoriam) Václav Morávek. Byl jedním z pilířů legendární odbojové skupiny Tři králové (Balabán, Mašín, Morávek) a jediným z nich, kterého nacisté nedostali živého.

Narodil se 8. srpna 1904 v Kolíně v evangelické rodině a víra ho provázela po celý život. I v odboji s sebou nosil kapesní Bibli kralickou, dvě pistole a sadu zásobníků. Proto získal u nás netypickou přezdívku Pobožný střelec. Proslul svou odvahou. Dokázal třeba přijít do hospody, tam si od gestapáka Fleischera připálit cigaretu a nazítří o tom poslat dopis jeho nadřízenému.

Pomníček u vyústění Blanky

Dokázal uniknout i v beznadějné situaci, když z bytu obklíčeného gestapem sjel po drátě vysílačky, přičemž si uřízl prst. Ještě počátkem roku 1942 se spojil s parašutisty skupiny Silver A.

Štěstí ho opustilo až 21. března 1942, kdy se zkusil prostřílet z obklíčení v Praze Dejvicích, ale byl smrtelně zasažen. Teď je na tom místě vyústění tunelu Blanka, ale i Morávkův pomníček. Více čtěte na straně 5

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.