Jarní mráz

Lidove noviny - - Front Page - PETR KAMBERSKÝ

Takřka celé poslední čtvrtstoletí poznamenal souboj dvou Václavů. Přesto Klaus na pohřbu svého soka ocenil Havla jako „člověka, který se jako nikdo jiný zasloužil o mezinárodní postavení, prestiž a autoritu České republiky ve světě, člověka statečného, člověka pevných názorů a životních postojů, které odvážně a vytrvale prosazoval, člověka, který se za své názory nebál nést i osobní oběti“.

Protokolární vztah prezidenta k prezidentovi je jiný než k primasovi, ale i tak je „nepokrytectví“Miloše Zemana, jenž se nepůjde rozloučit s Miloslavem Vlkem, spíše kormutlivé. Otce Miloslava jistě netrápí, že se Zeman posledního rozloučení nezúčastní, a zlé jazyky dodají, že je to vlastně dobře, protože pan kardinál si přál pohřeb „střízlivý“. Nám ostatním bude trochu líto, že ani nad rakví muže statečného nedokáže hlava českého státu přemoci své animozity. Tak už to je na světě zařízeno, že neděláme jen to, co se nám chce a hodí, ale i to, co je správné nebo co se úplně obyčejně sluší.

Zemanovo „ne“není žádným výrazem upřímnosti, ale kalkulu: jeho voliči, odchovaní školním převyprávěním Aloise Jiráska, odpor k vrchnímu katolíkovi jistě ocení. Kdyby byl Zeman prezidentem třeba Polska, jistě by na pohřbu arcibiskupa klečel v první řadě.

Začalo jaro. Ale mrazu jako by přibývalo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.