Janouška viní za předražené krevní testy

Lidove noviny - - Domov -

PRAHA/OSTRAVA Policie obvinila lobbistu Romana Janouška kvůli transakcím kolem společnosti Chambon, která zajišťovala krevní testy. Uvedla to včera Česká televize. V souvislosti s činností bývalé laboratoře obvinila policie již v lednu čtyři lidi z podvodu se škodou 39 milionů korun. Janoušek, který stál u zrodu Chambonu a ve firmě měl podíl, mezi nimi tehdy nebyl. Nyní byl obviněn z legalizace výnosů z trestné činnosti. On a jeho čtyři spolupachatelé podle policie získali prospěch 176 milionů korun.

Chambon údajně získával v letech 2009 až 2010 neoprávněně velké úhrady od pojišťoven za testy pro nemocnice. Mezi obviněnými jsou podle Českého rozhlasu podnikatelé Luboš Pašek, který byl blízkým spolupracovníkem Janouška, a Petr Ullrich. Dozorující státní zástupce Alexandr Dadam z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci řekl, že v lednu policie obvinila čtyři lidi z podvodu a neoprávněného podnikání. „Počátkem března jsme čtyřem osobám obvinění rozšířili o legalizaci výnosů z trestné činnosti. Další osobu jsme nově obvinili,“řekl Dadam.

Laboratoř Chambon zajišťovala genetické krevní testy pro řadu nemocnic. Policie se na ni zaměřila při rozsáhlé razii v roce 2013, která skončila pádem vlády premiéra Petra Nečase.

Janoušek si odpykává trest 4,5 roku vězení za úmyslné sražení ženy autem. Trest má nyní přerušen ze zdravotních důvodů. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.