Čtvrtstoletí McKapitalismu v Česku

Lidove noviny - - Ekonomika -

firma je sama o sobě symbolem ekonomického zřízení tak, jako fastfoodový řetězec McDonald’s. I když otevírání trhu a přechod ke kapitalismu u nás oficiálně začal už po sametové revoluci, teprve

otevření první restaurace se žluto-červeným logem v pražské Vodičkově ulici 20. března 1991

bylo tím pravým signálem transformace a nových pořádků. Na bigmacy, cheesburgery, zmrzlinu s americkým karamelem a samozřejmě pro nás mladší i Happy Meal – hamburger, hranolky a kolu s hračkou – jsme vzpomínali už v posledním vydání magazínu Index LN. Tady stojí za to připomenout, že dnes žijeme ve skutečně západní a veskrze konzumní společnosti se vším všudy. Se všemi pozitivy, stejně jako se všemi negativy. Mimochodem, zemí, kde „mekáč“otevřel naposledy, byl v samém závěru loňského roku Vatikán.

Forbes se včera pochlubil

žebříčkem nejbohatších Čechů.

Ponechme stranou, že magazín nezveřejňuje metodologii výpočtu a především z hlediska dluhů a skutečného majetku některých „oceněných“tak zůstávají otazníky. Podle odhadu kolegů je dolarových miliardářů už celkem osm a na špici zůstal Petr Kellner, jehož jmění prý poprvé přesáhlo 300 miliard korun. V Česku je po čtvrtstoletí kapitalismus se vším všudy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.